in

Sanat ve Sanatçı Üzerine 1

Sanat ve Sanatçı Üzerine 1

Sanat ve sanatçı kime denir yazalım. Her şeyden önce “estetik” kelimesini ele alalım. Sanatın da, sanatçının da ham maddesi, serüveni bu kavramdan sürer gider. Sanat yapılmak için yapılan ticari bir kavram haline geldi. Anlaşılmaması, ve sorgulanması bu yüzden olabilir. Sanatçı üretme dürtüsü olan, baktığı alandan ilham alan, onu olumluya dönüştüren, yaptığı icrada (resim, müzik, heykel VS. formunda olabilir) ruha ve duyguya dokunur işler ortaya koyması ile fark yaratır. Estetik algının cinsiyet ayrımı olmaz. Göze, kulağa hoş gelen, ruha dokunan, takılıp kaldığın, sana hitap eden şey güzel ve estetiktir. Sanatın insana katkısı, içten dışa kendini gösterir. Biraz açarsak, göze hoş gelen renk, doku estetik kavram ne ise içimizde dönüşerek davranış estetiği olarak diğer insanlara yansır. Medeniyet denilen kavramın alt yapısı da sanat eğitimidir. Hiçbir yan etkisi yoktur, yavaş yavaş dönüştürür, hayata bağlar, sorunları çözer. Sanat psikolojisi ve eğitimi terapi olarak ister alaylı ister akademik düzeyde olsun insanı donanımlı bir yapıya ulaştırır. Ruh estetiği sağlar. Herkesin işine karışmamayı, kendi sorumluluğunu almayı, birey olmayı hedefler. Sanat ve sanatçı önce kendisiyle ilgilidir sonra da toplumsal olarak çevresinden sorumludur. Halka halka yayılan bilinç seviyesidir. İnsanı uyandırır ve kendini sorgulamasını sağlar. Gelişim düzeyini üst düzeye taşır.

Sanat ve Sanatçı Üzerine 1

Öğrencilerim bana resim dersinin neden olduğunu soruyor, “sınavda çıkmıyor neden yapıyoruz ki” diyorlar. Senede en az bir kez dönem başında duyarım bu soruyu. Davranış, zeka ve beceri paraleldir diye düşünüyorum ve bunu deneyimliyorum. Soruyu soran öğrencilerime önce bunu söylüyorum. Sanat doğrudan seninle bağlantılı bir konu. İç dünyan, kendini ifade biçimin, özgüvenin, bir şey üretmenin sınavla bir ilgisi yoktur. Varlığını besler ve sivri davranışlarını törpüler, estetik davranış becerisi kazanırsın diyorum. Düşüncelere dalıyor… Sanat insan içindir, insani yaşam biçimi içindir. Temel sanat eğitimi çocukluktan itibaren yaşama dahil olmalıdır. Varolmak ancak sanat ile ilgilidir. Baktığını görebilmek, gördüğünü çizebilmek eğitim olarak yapılabilecek bir beceridir. Yetenekten daha önemli olan kavram ile ilgili olmaktır. Merak ve ilgi ile mutlaka belli bir eğitim düzeyine gelinir. Sanatçıyı ayıran nokta burada devrededir. Yaratıcı olmak, kendinden bişeyler katmak, ruha duyguya dokunur olmak estetik değerleri olan üretkenlik içerir. Amaç ticaret olduğu zaman mekanik, duygudan uzak bir döngü başlar. Estetik değer olmazsa kulağa ve göze hitap eden içeri girmez, ruha dokunmaz ve kalıcılığı olmaz. Sanat ve sanatçı fark yaratır. Olumlu öncü olur. Medeni bir toplum olmaktan bizi uzaklaştıran yegane eksik sanattır. Medeniyet halkasını yüzölçümü seviyesinde genişletmezsek bugün gibi yerimizde saymakla kalmaz, geriye gideriz. İnsan güzel değerleri hak eder, ona sunulanın dışına bu yöntemle çıkabilir. Kendini sanatla bulur keşfeder. Size bu konuda bir kitap önerisinde bulunayım Martın Heıdegger Sanat Eserinin Kökeni. şimdilik sonlandırayım. Bir dizi daha yazarım. Sanatsız kalmayın kalın sağlıcakla. 

yazar

Yazar: Handan Günaydın

🦋Görsel sanatlar öğretmeni ~öğrenme meraklısı~ kitap sevdalısı~ insan psikolojisine meraklı ve hayran~enerjisine sahip çıkan~kendisiyle barışık~seven sevilen ~ruh duygu davranış huy estetiğin önemseyen. 💕
kedileri olan evli ve bir çocuk sahibi üretmeye ve faydalı olmaya aşık biriyim. 🎱

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

2 yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.