Sanal Gerçeklik Teknolojisinin Kullanılabileceği 7 Alan

sanal gerçeklik

Görsel teknolojilerin gelişmesi zaman içerisinde durdurulamaz bir hale gelmiştir. Bunların en başta geleni ise şüphesiz Sanal Gerçeklik teknolojisidir. Bu teknoloji basit uygulama gösterimleri ile hayatımıza girmiştir. Ama teknolojinin de etkisi ile sanal gerçeklik kullanım alanları gün geçtikçe büyümektedir. Hayatınız kolaylaştıracak çözümler sunan VR teknolojisinin pek yakında günlük rutinlerimizden birisi olacağı kaçınılmaz.

sanal gerçeklik

Sanal Gerçeklik Kullanım Alanları

Turizm 

turizm vr

Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaların başvurduğu bu yöntem ile görülmesi arzu edilen lokasyonlar gösterimin daha öncesinde görüntüleniyor. Daha sonra ise VR gözlük desteği ile kullanıcılara sunuluyor. Böylelikle kullanıcılar Londra’da yer alan Kule Köprüsü’nü yahut Peru’da yer alan Machu Picchu antik kentini sanki oraya gitmişcesine gezebilmektedirler.

Tarih 

tarih vr

Doğal ve beşeri etkiler sonucu kısmen yıkılan yahut hepten yok olan tarihi eserler sanal gerçelik teknolojisiyle dijital ortamda yeniden inşa edilebilmektedirler. Bu çalışmaların neticesinde tarihi eserleri önümüzdeki yıllara aktarmada sanal gerçeklik bir arşiv görevi görmektedir.

Kişisel Bakım 

Kuaföre gittiğimizde istediğimiz saç modeline göre saçımızı kestirmek kolaydır. Ama istediğimiz modelin bizim kafa yapımıza uyup uymayacağını kestirmek pek de kolay değildir. Bu noktada devreye giren sanal gerçeklik, gerçekleştirilen bir cihaz sayesinde müşterinin kafa anatomisini belirleyerek istediği modelin ona yakışıp yakışmayacağı konusundaki söz hakkını kuaförün hayal gücüne değil bizzat müşteriye verir.

E-Ticaret 

e-ticaret vr

Mağazaların içerisinde gezerek alışverişi müşterinin ayağına getirebilmek. Kullanım kılavuzlarını uygulamalı olarak anlatabilmenin önü açılmaktadır. Müşteriler ürünleri daha yakından inceleyebilmekte ve bu durumda şüphesiz e-ticaret işletmeleri için müşteri deneyimlerini artırma adına büyük bir avantajdır. Maliyetleri düşürerek mağazalar açısından karlılığı arttırmak sanal gerçeklik ile çok daha kolay.

Tanıtım 

inşaat vr

Ürün tanıtımı, yeni çıkacak ürünlerin tanıtımı ve uygulama alanlarının anlatımı artık çok daha kolay. İnşaat sektöründe örnek daire yerine hazırlanan videolar ile müşterilere alacakları fiziki evin tıpkısını sanal ortamda gezdirmek mümkündür. Örnek daire maliyetini ve müşterini deneyimini artıran bu teknoloji yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Spor

Sporu evinize veya bulunduğunuz herhangi bir yere taşıyarak spor tutkusunu her an yaşayabilirsiniz. Biletlerini kaçırdığınız bir dünya kupası finalin oturduğunuz yerden sanki stadyumdaymışsınız gibi izlemek hiç fena olmaz. 🙂

Eğlence 

Konser vr

Yapılacak oyunlar artık çok daha gerçekçi. Çok daha heyecanlı, korkutucu ve hayal sınırlarını aşacak kadar geniş bir yeni dünyanın kapısını açıyor. Uzaktan katılımlı konserler de yine bu teknoloji sayesinde hayatımıza girmişlerdir. Hele de şuan içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde sanal gerçeklik gözlüklerimiz ile katılacağımız konserlerin tadından yenmezdi.

 

 

 

Talha Sevim
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Biraz Mola
Sonraki
Dünya’da Yenilenebilir Enerji

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.