in

Sakaryadaki fişek fabrikasında şiddetli patlamasında yaralayan işçi böyle dedi ç

 Sakaryadaki fişek fabrikasında şiddetli patlamasında yaralayan işçi böyle dedi çalışmamız için baskı yapıyorlardı

Sakarya’nın Hendek ilçesinde yer alan havai fişek fabrikasında şiddetli patlama meydana geldi. Yaşanan korkunç patlamanın ardından 4 kişi hayatını kaybetti, 114 kişi ise yaralandı. Yaralanan işçilerin büyük bir bölümünün kaldırıldıkları hastaneden taburcu edildiği belirtildi kaybolan 3 kişi için arama çalışmaları

Patlamada kaybolan 3 kişi için arama çalışmaları sabahın ilk ışıkları ile birlikte başladı. Sakarya’da yaşanan korkunç kazanın ardından fabrika alanındaki çalışmalar drone ile görüntülendi.

11.10 sıralarında bir patlama oldu. bir havai fişek fabrikası. Türkiye’de deposu en büyük olan fabrika. 110 ton civarında patlayıcı havai fişek olduğunu değerlendiriliyor.

11 YILDA 3. KEZ PATLADI

Aynı fabrikada 2009 ve 2014 yıllarında da patlama meydana gelmişti.

İlk patlamada 1 kişi hayatını kaybetmiş, 37 kişi de yaralanmıştı. 2014 yılındaki patlamada ise 1 kişi ölmüş 2 kişi de yaralanmıştı.

Fabrika, Türkiye’nin en büyük havai fişek deposu olarak gösteriliyor. Coşkunlar Havai fişek fabrikasında Ramazan ayında atılan topların yanı sıra çeşitli havai fişekler de üretiliyor.

patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.

İşçilerden Nuray Cihangir olay hakkında şunları söyledi:

“Patlama üretim sırasında olmadı, arka depoda olmuş. Depolara konulan mallardandır. Isındıkları için. İşçide şu an bir hata yoktur. Mallarda ısınmamız vardı, 4 günden beri ben malları dışarı serdim. Söylüyordum içeriye. Malların dışına kağıttan bir jelatin sarılır. O jelatin mallara ısınma yapmış. 4 gündür söylüyordum ve yanımdaki işçileri de uyarıyordum. Benim bölümümde ölüm yok. Bütün bölümleri uyarıyordum, kapının önüne bir karton bir şey koymayın da her an kaçabilelim. Patronum da şimdi hakkını yemeyelim, o bile diyordu: ‘Dikkat edin, dışarı atılmalı. Az getirttirin.”

Ağır yaralı başka bir kadın işçi ise patlamayı görmediğini ve yanlış tarafa kaçtığını belirtirken, refakatçisi işçilerin sürekli üretim yerindeki sıcaklık konusunda uyarıda bulunduğunu açıkladı.

‘ÇALIŞMAMIZ İÇİN BASKI YAPIYORLARDI’

13 yıllık çalışan Kesiban Yolcu da fabrikada mallardaki ısınmadan bahsederek, “Malları ısınma yapıyor diye dışarı sermişler. Bunlar patladı diyorlar ama patlasa dün patlardı. Üretim bölümünden çıktığını tahmin ediyorum. Isınma vardı orada. Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dedi.  Sendikaları olmadığına dikkat çeken Yolcu, “Çalışmamız için çok baskı yapıyorlardı. Mal çıkacakmış” diye vurguladı.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.