Şah ve Mat

      Henüz 2000’li yılların başlarıydı ve bizim jenerasyonumuz henüz gelişime açık konsol oyunlarıyla beraber gelişiyordu. Amiga, Sega, Nintendo derken Play Station ve Pes futbol oyunu geleceğimizi karantina altına aldı. Nasıl mı?

Şifreli spor kanalları yurdum insanının ekonomik sıkıntılarına bir yenisini ekleyip, Babalarımızın en iyi motivasyon kaynağı olan futbol maçları, Emperyalist ve Kapitalist  sistemin güzel vaadler-boş hayaller teorisini sentezlemiş, nevar ki havuz sistemi bu alanı da ele geçirmiş ve paraya çevirmenin bir yolunu bulmuştu. Şifreli kanallar, decoderler, cine5’ler Tele 10’lar (cine 5 ve tele 10) aritmetik bir şekilde bize kıraathaneler de futbol izlemeye yönlendirmişti.

İşte tam bu dönemlerde P.S oyun konsolunda oynadığımız Premier Lig, Seri A, La Liga maçlarını açık kanallar vermeye başlamıştı. Bazı kanallarda hem maçları izliyor hem de oyun konsolunda taktikler geliştirmeye başlarken Arsenal’in forma reklamı “SEGA”, A.Madrid’in forma reklamı “KONAMİ” ve buna benzer reklamlardı..!!

Bunlar o zamanlar bana tesadüf gibi geliyordu ama Şampiyonlar Ligi’nin ana sponsoru Sony Play Station ve İngiltere Premier Ligin en büyük destekçisi EA Sports  reklamlarını görünce anladım ki, Emperyalizm ve Kapitalizm’e karşı yaptığımız satranç oyunun da, derin piyon hamleleriyle şah ve mat olmuştuk…

Kısaca önce bir zehir’e panzehir işleniyor,  bir sonraki zehir’in panzehiri bizi tamamen onlara bağımlı yapıyor.

Bill Shankly’i şimdi çok iyi anlıyorum.

“Futbol ölüm kalım meselesi değildir. Sizi temin ederim, bundan daha öte bir şeydir.”

Elbede ki Napolyon
Fransa'da imparor değil, Sürgünde olan Elbe'de ki Napolyon..!!
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aşk’ın Gerçek Hali: “AŞEKA”
Sonraki
Vücudumuzdaki Karıncalanma Hissi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.