Rusya’da Öğrencilerin Yaşam Ücreti

Ortalama olarak, Rusya’da bir öğrencinin yaşantısı için ayda 300-400 dolar akademik yıl için (Eylül-Haziran) 3000-4000 dolar olması gerekir.

 EĞİTİM; Rus üniversitelerinde eğitim, bölgeye, üniversiteye ve uzmanlığa bağlı olarak yıllık 122.500 ila 880.000 ruble (1720-12,570 dolar) arasında değişmektedir. Devlet bütçesinden okuyanlar, devlet burs programı (kontenjanlar) aracılığıyla ücretsiz ders alabilir. Rusya’daki asgari seviyesi üniversite öğrencileri için 22 dolar, doktora öğrencileri 42 dolar burs alıyor.

KONAKLAMA; Rusya’daki öğrenciler için kiralık konut fiyatları bölgeye, konut türüne ve yerine (otel, kiralık oda, daire) bağlı olarak ayda 7-500 dolar arasında değişmektedir.

YEMEK MASRAFLARI; Resmi verilere göre, Rusya’da minimum ürün seti (ekmek, makarna, et, balık, sebze, meyve, süt, şeker, dahil) aylık 60 dolar tutarındadır. Maliyet, bölgeye ve ürünleri nereden satın aldığınıza bağlı olarak değişebilir (küçük mağaza, süpermarket, market). Moskova kafe ve restoranlarında öğle yemeği için ortalama fatura 11-28 dolar, bir iş yemeği 4-6 dolar olacaktır. Fastfood işletmelerinde fiyatlar biraz daha düşüktür.

Moskova Devlet Üniversitesi

Devamı olacaktır.

okur

Yazar: Mtnky

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.