Ruhların Kaçışı

Ruhların Kaçışı

İlk anime analiziyle karşınızdayım!

Bugün sizlere orjinal ismi Sen to Chihiro no Kamikakushi olan Ruhların Kaçışı filminden bahsedeceğim. Tabiiki elimden geldiğince  spoiler vermemeye çalışarak, sizlere bu filmi özet geçmeye çalışacağım. Filmi izledikten sonra yorumlarınızı bekliyorum. Filmi daha önceden izleyenleriniz varsa yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Bu şekilde film üzerine de tartışırız. Anime önerisi olan arkadaşları da yoruma bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

-.-.-.-

Hayao Miyazaki yapımı Ruhların Kaçışı ( Spirited Away ) filmi IMDB’de 8,6 puan ve onlarca ödül almış bir animasyon filmidir.

Özet geçecek olursak olaylar Chihiro adlı 10 yaşındaki bir kızın etrafında şekilleniyor. Chihiro yaşadığı yerden giderek ailesiyle başka bir yere yerleşmek zorunda kalıyor. Kendisi arkadaşlarından ayrıldığı için oldukça üzgün. Yolculuk boyunca da bunu görüyorsunuz. Yolculukları sorunsuz devam ederken babası evlerinin yakınlarında bir yola sapıyor ve yollarını kaybederek kendilerini bir tünelin karşısında buluyorlar. Meraklı ailesi burada neler olduğuna bakmak istiyor. Chihiro burada bir gariplik seziyor ve korktuğu için gitmek istemiyor. Ancak ailesi olmadan da beklemek istemediği için onlarla beraber gitmek zorunda kalıyor. Tünelden geçtikten sonra kendilerini terkedilmiş bir kasabada buluyorlar. Burada ne var ne yok bakmak için kasabayı keşfe koyuluyorlar. Kasabada kimse olmamasına rağmen etrafı çevreleyen yemek kokusunu alıyorlar ve takip edip bir restoranın orada duruyorlar. Onları orada bekleyen leziz yemekleri görüyorlar. Kimsenin olmadığını umursamadan buradaki yemekten dilediklerince yiyorlar ve bunun sonucunda domuza dönüşüyorlar ( burada açgözlülük teması işlenmiştir. ) Chihiro, o sırada etrafı gezerken Haku adında bir çocuk onu görüyor ve Haku ona karanlık olmadan buradan gitmesini söylüyor. Korkuyla ailesinin yanına kaçan Chihiro ailesinin domuza dönüştüğünü, akabinde de ortaya çıkan ruhları görünce ne yapacağını bilemez halde kaçıyor ancak başarılı olamıyor ve zaten karanlık çoktan bastırmış oluyor. Haku onu buluyor ve Chihiro’ya yardım ediyor. Chihiro’nun mücadelesi aslında böylece başlıyor. Haku bulundukları dünya hakkında Chihiro’yu  bilgilendiriyor. Ona kendini koruması adına yardımcı oluyor. Acaba Chihiro tüm engelleri, aşıp ailesini kurtarıp kendi dünyasına dönebilecek midir? Hepsinin cevabı filmde saklı! Filmde birçok vurgu var. Kapitalizm ve materyalizm vurgusu Chihiro üzerinden filmde gösteriliyor. Miyazaki’nin yapmış olduğu animelerdeki kadınlar güçlü, ayaklarının üzerinde duran kişiler. Chihiro’nun da bu filmde çocuksu zayıflığından güçlü birine dönüşme sürecine şahitlik edeceksiniz. Filmde kimlik mücadelesi vurgusu da var bundan bahsedip spoiler vermek istemiyorum ancak Hem Chihiro’nun hem de Haru’nun bu konuda elbirliğiyle mücadelesini izleyeceksiniz.  

          
Filmdeki karakterlerden bazıları : 

Chihiro / Sen

Chihiro’nun ailesi

Haru / Kohaku

Yubaba

Zeniba 

Bou

Suratsız             

Nehir Tanrısı

Üç yeşil kafa                                                           

Kamaji ve işçileri
“ Filmde her bir karakterin temsil ettiği bir düşünce var. Mesela örnek verecek olursak Yubaba filmdeki en güçlü kişi olarak görülüyor. Sistem onun elinde. Onun üzerine söz söyleyebilen yok ve onun altında çalışan herkes onun koyduğu kurallara uymak zorunda. Büyük balık küçük balık durumu gibi düşünün. “

Umarım yazımdan memnun kalmışsınızdır. Yeni özetler ve analizlerde görüşmek üzere. Sayoonara! 

okur

Yazar: Hinata

Working on my 1st book / ENTJ-T / Bookworm / Potterhead / Animelover / life path number 22

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Yorumlar

Yorum Yazın
  1. merhaba.. öncelikle çok güzel bir yazı olmuş .. Yıllardır anime izleyen bir insan olarak yıllardır henüz ruhların kaçışını izlemedim .. Her zaman listemin en başında ama bir türlü üstünü çizemedim . Şimdi yazını görünce tekrar aklıma geldi en kısa zamanda izleyeceğim . Anime yazıları konusunda da daha fazla görmek isteriz bilmeyen ve henüz keşfetmemiş olan herkes için popüler anime serilerinden bahsedebilirsin ( Death Note , Shıngekı no Kyojın vs. ) gibi .. güzel teşvik olacaktır .

  2. Teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Bu zamanda animeden habersiz birçok insan olduğu doğru. Anime denildiğinde o da ne çizgifilm değil mi? algısını da yıkmak istediğim için bu konuda yazma kararı almıştım. İzlediğim o kadar çok anime var ki hangisi hakkında yazmalıyım bilemiyorum. Karar vermesi zor olacak ama önerilerinizi de dikkate alacağım. Ruhların Kaçışı’nı mutlaka izleyin hatta Miyazaki’nin bütün animelerini tavsiye ederim. Animelerinde işlediği konular ve karakterler güçlü ve kendi içinde çok anlamlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Facebook Yorumları