Resim mi Sanat mı ?

Hayatlarımızı birer tuval olarak düşünelim .Fırçaları davranışlarımız , renkleri de seçimlerimiz olarak … Renkleri resim yaparken olduğu gibi hayatımıza biz seçeriz . Bazen de çok güvendiğimiz kişilere tabir-i caizse renklerin seçimini bırakırız, hatta fırçamızı kullanmalarına izin veririz. Kimi zaman tuvalimize güzel ayrıntılar katarlar, kimi zaman akışı bozmaya çalışırlar. Bunların dışında biz de yanlış renkler seçebiliriz, ya da yanlış fırça kullanabiliriz. Belki biz bembeyaz , pespembe bir zemin istemiştik ama o kişi ya da kişiler , zeminimize kapkara bir renk attı … Ya da minik bir kuş yapmak istedik tuvale ama yanlış fırça seçtik ve hayalimizdeki gibi olmadı… Evet üzücü bir durum ama unutmayın ,İstediğimiz zaman buna son verebiliriz çünkü ressam bizleriz. O aydınlık gökyüzünü çizmek istemiştiniz ama zemininiz siyah mı oldu ? Hala yıldızların parladığı, geceyi aydınlatan gökyüzünü resmetmeniz için bir engeliniz yok. Güzel bir haberim daha var , bu hatayı siz de yapmış olsanız gece renkleri hataları kolaylıkla gizler. Yıldızların parlaklığı ,denizde yakamoz, aydınlık yollar , ağaçlar , gecenin gizemli karanlığında daha ihtişamlı görünür ve fikriniz güzel bir manzara resmi yapmakken büyüleyici bir akışı resmetmeye dönüşür.

Sanat, bir düşünceyi aktarmaktan çok beklenmedik olayları da akışa dahil edebilmek demektir . Hayatlarımız da bu beklenmedik olaylar ve akışıyla o kadar benzersiz ve muazzam ki , çoğu zaman tuvaldeki o doğaçlamayı farkında bile olmadan hayatımızda da yapıyoruz ve belki de düşündüğümüzden çok daha güzel bir sonuç ortaya çıkıyor. Unutmayın , beklenmedik hisler , olaylar her zaman daha güzeldir. Ve kendimizi keşfetmek, en zor durumda bile neler ortaya çıkarabileceğimizi görmek için bir fırsata dönüşüyor.

Bir gün bir kadın resmi yaparken yanlış fırça kullandığımdan , yüzünü çizemedim. Siyaha boyamak zorunda kaldım. Ve sonra beyaz olan elbisesini siyaha boyadım. Uzun kollu bir elbiseydi baştan düşündüğüm , tek kol yaptım. Ve kadın elleriyle başının üzerinde bir taç tutuyordu. Resmi hatalarım yüzünden bambaşka bir hale getirdim . Ve sanatsal görüşlerine önem verdiğim bir yakınım resmi benim hiç bakmadığım bir açıdan gördü . Kadının aydınlık ve karanlık iki yanı olduğunu , iki tarafının sanki iki ayrı kadınmışçasına el ele verip tacı tuttuğunu gördüğünü söyledi . Gücünü de buradan aldığını ekledi. Resme tekrar baktım ve bu kadar derin bir akışa sahip olan bu resmi hatalarım sayesinde yapabilmiştim.

Hata yapmaktan korkmayın, size yapılan hatalardan da öyle. Bunlar sadece daha sanatsal bir hayata sahip olabilmeniz için sizlere hizmet eden küçük taşlar … Haydi tuvalimizi boyamaya devam edelim

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.