REKLAMI OLMAYAN GÜZELLİKLER

                                               

                Neden doğada yapılan yürüyüşü bir inşaatı satmak için reklamlarda kullananlar, o yürüyüşün sağlığınız ve mutluluğunuz üzerinde ne kadar etkili olduğunu anlatan, eylem reklamı olarak kullanmazlar? Yürüyüşün reklamı yok mu? Ama yiyip de tüketmememiz gerekenleri reklam yapıyorlar? Yediklerimizi nasıl yakacağız?

                İnternet sitelerinin (satış yapan) bile reklamı yapılırken neden internet dışında da okunabilecek yazıların yer aldığı dergi ve kitapların reklamı olmaz? Artık gazetelerin bile reklamları eskisi kadar çok değil. Okumanın reklamı olmaz mı? Hadi reklamı bıraktım, neden bir dizi ya da sinemada, evlilik programlarında filan kitap okuma görüntülerine, etkinliklerine izin verilmez? Neden kitabın, okumanın reklamı olmaz?

                Ya sanat? Sanatın reklamı var mı? Tiyatro ve balenin reklamı var mı? Çok nadiren, biçimsiz saatlere yerleştirilmiş sanat programlarında yer alan sahne sanatlarının hiç birinin, insanların en çok ekran başında olduğu saatlerde ya da toplu ulaşım taşıtlarında reklamları, duyuruları olmaz. Neden? Yoksa sanat damarları kopmuş ve hayatı sona eren bir toplum muyuz?

                Neden sadece yemek, almak, harcamak ve giymekle mutlu olacağımız görüntüleri sunulur reklamlarda? İzlemek, katılmak, okumak, seyretmek, dans etmek, söylemek, dinlemek de mutlu etmez mi insanı?  Neden bir şarkının ya da müziğin reklamı olamaz? Belki de böyle daha mutlu olurduk?

                Sporun da reklamı yok. Futbol maçlarının duyuruları dışında ne buz pateni, ne tenis, ne voleybol maçlarının yayınları yok. Bu sporları yapabilmek üzerine de hazırlanmış reklamlar yok. Sanatın, hizmetin, üretilen bir ürünü yoksa reklamı da olamaz mı? Ama kitaba, dansa, tiyatroya da para harcanıyor. Onlar da yaşamın sosyal yanı. Neden reklamı olmaz?

                Bir ağaç ya da çiçek dikmenin vereceği mutluluğun reklamı olamaz mı?

                Temizliği, yeme- içmeyi bir yana bırakın da ruhunuzu, bedeninizi mutlu edecek birşeyler yapın. Reklamı yapılmasa da sizi mutlu ve sağlıklı kılacak bir sürü güzellik varken onları keşfetmek için dışarı çıkın.

                 İşe ağaçlık bir yolda yürürken kuş seslerini dinlemekle başlayabilirsiniz. Yeşil ve mavinin doğal renkleri ile kucaklaşın. Denizlere, kırlara kucak açın ve koşar adım tüketimin mutluluk olacağını savunanlardan olabildiğince çabuk uzaklaşın.

Dans Eden Kelimeler
Bale Sanatçısı, eğitmen, yönetmen Kağan Can Odabaşı ile onun eşi Editör, kitap ve gazete köşe yazarı Ayşegül Toker Odabaşı yaşadıklarını, yaşadıklarınızı, yaşadıklarımızı, hepimizi, yaşam denen sahnede karşımıza çıkanları kendi tecrübeleri ile burada sizinle paylaşmak istiyorlar. Bize katılır mısınız?
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kendime Yeni Bir Ben Lazım
Sonraki
DA VİNCİ’NİN MONA LİSASI

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.