Probiyotik ilaçları nelerdir? Faydaları nelerdir?

Smiling man having a lunch break at office, he is eating a slice of pizza and social networking with a laptop

Probiyotikler, bilim insanları tarafından ‘insan sağlığı için faydalı bakteri’ olarak tanımlanmış canlı bakterilerdir. Probiyotik yapıların özelliği, bağırsakların mikroflorasında yani mikro organizma yapısında dengeli bir şekilde yer aldıkları takdirde, sağlık açısından birçok faydalı özellik sunmalarıdır. Probiyotikler, vücutta savunma mekanizmasından sıyrılıp doğrudan bağırsağa ulaşabilir. Bağırsak duvarlarında yer alan probiyotik yapılar, zararlı mikroorganizmalara karşı savaşır ve dengenin korunmasını sağlar.

Probiyotiklerin faydaları nelerdir?

Bakteriler, insan vücudu için uzun bir süre hep “zararlı” olarak bilinmiş ve öyle kabul edilmiştir. Oysa ki, yapılan araştırmalar 100 trilyonun üzerinde bakterinin yer aldığı bağırsak florasında birtakım bakterilerin zararlı yapılarla savaştığını ve birçok hastalığa karşı iyi geldiğini göstermiştir. Probiyotik, iyi huylu olan ve sağlık açısından faydalı bakterilerin kategorisidir. Probiyotik bakterilerin faydaları saymakla bitmez.

Probiyotikler, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Sinirsel fonksiyonları güçlendirir.

Anti-tümör özellik gösterirler ve kansere karşı da etkilidir.

Kandaki lipitleri azaltırlar.

Bağırsak florasındaki değişimlerin birçok hastalığın ilerlemesine katkıda bulunduğu ifade edilmektedir. Huzursuz bağırsak sendromu ya da inflamayura bağırsak hastalığı bunlar arasındadır. Probiyotik takviyesi edici gıdaları ile, birçok hastalık riskine karşı vücudunuzu probiyotik ilaçları ile güçlendirebilirsiniz.

Probiyotik ilaçları

Sindirim problemlerinden şişkinlik ya da farklı problemlere, gün içinde size iyi gelecek bir probiyotik takviyesi ilacı arıyorsanız, probiyotik etkili ilaçlar etkisiyle sizi şaşırtabilir. Doğal probiyotikler olan yoğurt, kefir ya da turşu gibi gıdalara gün içinde, özellikle de iş yaşamında ve vaktimizin olmadığı diğer anlarda erişmemiz kolay olmayabilir. Kapsül şekilde verilen probiyotik ilaçları ile, günün her anında probiyotiğin avantajını hissedebilirsiniz.

Mide rahatsızlıklarına ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelen probiyotik bakteriler, kapsül olarak doktorlar tarafından zaman zaman reçetelere yazılır. Probien, Orzax Bigflor, Nature Supreme Probiotic, Ligone Beta-Glucan Probiotic ve Solgar Advanced Acidophilus Plus gibi ilaçlar, probiyotik etkisini hissetmenizi sağlar.

İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklarımız, birçok hastalığın geliştiği bir alan olarak sağlık açısından her anlamda dikkat etmemiz gereken bir yapı. Probiyotik takviye gıdalar ya da ilaçlarla, probiyotiklerin sunduğu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Probiyotik İlaçları
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
BAŞLIYORUZ
Sonraki
KARANTİNA DÖNEMİ'NDE EVDE YAPILABİLECEKLER

KARANTİNA DÖNEMİ'NDE EVDE YAPILABİLECEKLER

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.