Para biriktirmenin yolları

1. Bütçe belirleyin Ne kadar para kazanacağınızı bilmiyorsanız, ne kadar tasarruf sağlayabileceğinizi bilmek zordur. Çok erken ayrılmak, çek hesabınıza zarar verebilir ve çekinize geri para aktarmanızı ve genel olarak mali durumunuz üzerinde bir baskı oluşturmanızı gerektirebilir.

2. Tasarruflarınızı otomatikleştirin Çoğu finansal kurum, çek hesabınızı tasarruf hesabınızla ilişkilendirmenize izin verir, böylece bir düğmeye basmanıza gerek kalmadan belirli bir miktar para birikime dönüşür. Birçok işveren, çekinizin bir kısmının doğrudan birikime girmesi için doğrudan para yatırma işleminizi bölmenize izin verecektir. Olmasalar bile, otomatik para yatırma işleminin maaş gününde yapılmasını deneyin ve aksi takdirde harcayacağınız parayı pek kaçırmazsınız. Normalde tuğla ve harç bankalarının tasarruf hesabından daha yüksek faiz sunan bir nakit hesabı kullanmayı düşünün .

3. Dışarıda yemek yemeyi ve kahve dükkanını ziyaret etmeyi kesin … Üç ya da sekiz değil, iki fincan kahve içebilir misiniz? Ya da dört ya da beş yerine her hafta bir öğle yemeği. Starbucks pahalı ve bu yüzden dışarıda yemek. Kendi kahvenizi hazırlamaya ve Gordon Ramsay’ınızı kanalize etmeye başlamak istiyorsanız, bir ton tasarruf yapmaya hazırsınız. Dışarı çıktığınızda, menüdeki en pahalı öğeyi sipariş etmekten veya yüksek bir işaretleme olan çok sayıda alkollü içecek sipariş etmekten uzak durmaya çalışın.

4. Özgür olan her şeyden yararlanın Hayattaki en iyi şeylerin özgür olduğunu söylüyorlar. Ve kesinlikle bunlardan faydalanmalısınız. Bölgenizdeki ücretsiz etkinlikleri arayın. Yerel parklara ve plajlara gezilere çıkın. Gidin ve ücretsiz günlerde müzenizi ziyaret edin. Spotify gibi ücretsiz abonelik hizmetlerinden yararlanın, kitap satın almak veya genellikle ücretsiz etkinlik yapan kulüplere katılmak yerine yerel kütüphanenizi ziyaret edin.

5. “Kablo kesicisi” olun Kablo kesimi, uydu televizyon aboneliğinizi iptal etmek anlamına gelir ve şimdi her zamankinden daha popülerdir . Birçok kişi kablo TV’de tasarruf etmeyi ve bunun yerine YouTube, Amazon Prime Video veya Netflix gibi çevrimiçi video hizmetlerini izlemeyi tercih ediyor. TV izlemeyenler için iyi bir seçenektir. Ayda 70 dolarlık bir kablolu televizyon hizmetini keserseniz, yıl boyunca 840 dolar tasarruf edersiniz.

6. Yedek değişikliğinizi kaydedin Son birkaç yılda, otomatik olarak küçük miktarlarda para almak ve bunları bir yatırım veya tasarruf hesabına yatırmak için birkaç uygulama oluşturulmuştur. Bu hizmetler asla gitmeyeceğini bildiğiniz fonları yönlendirir. (Bu belirli bir tasarruf kuralına işaret eder: Küçük tasarruf edin, ancak çok tasarruf edin. “Küçük” farklı şeyler ifade edebilir. Daha fazlası biraz daha.) Uygulama, satın alımları bir dolara yuvarlar ve farkı alıp içine koyar Bir hesap. Bazıları maaş çekinin belirli bir yüzdesini tasarruflara yönlendirir. Bazıları, unutmuş olabileceğiniz abonelikleri bulmanıza yardımcı olur, böylece bunları iptal edebilir ve uygulamanın bu parayı tasarruflara tahsis etmesine izin verebilirsiniz.

7. Toplu taşıma araçlarını kullanma Şimdi potansiyel tasarruflarınızı Ubering’i durdurmak ve toplu taşıma araçlarını kullanmaya başlamak için iyi bir zaman olabilir. Daha iyi yürüyüş veya bisiklet. Tüm bu 10 $ gezileri bir ay boyunca ve hatta bir yıl boyunca çok daha fazlasını toplar, bir araba sahibi olmanın maliyetlerinden bahsetmiyoruz. Taksi kullanmanın mutlak bir zorunluluk olduğu bazı durumlar olabilir, ancak ne zaman – toplu taşıma araçlarını kullanabilir veya ulaşım maliyetlerinden tasarruf etmek için yürüyebilirsiniz.

8. İşveren emeklilik katkı paylarından faydalanın Emeklilik katkı paylarınızla eşleşen bir şirket için çalışıyorsanız, bu teklifi kesinlikle almalısınız. Aslında “bedava para” alıyorsunuz ve çoğu durumda tasarruf ettiğiniz miktarın iki katına çıkıyor. Birkaç emeklilik planınız varsa, bunları düşük ücretli bir yatırım sağlayıcısına aktararak tasarruf edebilirsiniz .

9. Bankanızdan tahsil edilen ücretleri azaltın Banka ücretleri küçük görünebilir, ancak hepsi toplanır. Bankaların, kendilerine ait olmayan bir ATM kullanmaktan tasarruf hesabı bakiyenizi belirli bir seviyenin üzerinde tutmamaya kadar her şeyi yaptığınızda ücretleri tokatlamanın bir yolu vardır. Bankanızın ödediği ücretlerin farkında olun ve bunlardan kaçınmaya çalışın. Sadece ATM’lerini kullanın ve tasarruf hesabınızı veya tasarruf yatırım hesabınızı, hesap minimum bakiyesi veya transfer ücreti gerektirmeyen bir sağlayıcıya açmayı veya taşımayı düşünün. Cüzdanınız bunun için size teşekkür edecek!

10. Vergi iadenizi kaydedin Hükümetten vergi geri alabileceğiniz kadar şanslıysanız, harcamak yerine kaydedin. Bu para olmadan kesinlikle yapabilirsiniz, yıl boyunca pek kaçırmadınız, şimdi kaçırmayacaksınız. Bu, büyük miktarda para biriktirmenin hızlı bir yoludur.

11. Yoğun olmayan sezonda seyahat edin Eğer jet-jet hayranıysanız sizi suçlamıyoruz. Ve bunu yapma demiyoruz – daha ziyade tatilinizin maliyetini nasıl azaltabileceğinize bakın. Uçuşlarda fiyat uyarıları ayarlayın, önceden rezervasyon yapın ve yoğun olmayan sezonda seyahat edin. Unutmayın, bazı ülkelerde yoğun sezon sizinkinden farklı olabilir. Neyse ki birisi dünyadaki her ülkenin en yoğun sezonunu bildirmek için kullanışlı bir harita oluşturdu – böylece gezegeni keşfederken paradan tasarruf edebilirsiniz.

12. Bir otel üzerinde ev takası yapın veya bir daire kiralayın Seyahat ederken, otellerde kalmak hoş bir kuruşa kadar raf oluşturabilir. Özellikle bir aile ile seyahat ediyorsanız. Bunun yerine, ev takası yapmayı düşünün. Bu, aynı zamanda para tasarrufu yaparken her zaman yapmak istediğiniz seyahatleri yapmanıza izin verir. Ev takas hizmetleri yılda 150 $ gibi az bir maliyeti, bu bir otel maliyetinin bir kısmını. Ev değişimi yapacak durumda değilseniz, Airbnb’deki bir evde bir oda veya oda kiralamayı veya başka bir daire kiralama hizmetini düşünün .

13. Abonelikleri iptal edin (veya daha ucuz sürümleri bulun) Büyük olasılıkla, kaydolduğunuzu bile unuttuğunuz birkaç abonelik hizmetiniz var. Şimdi bunları iptal etmek için iyi bir zaman olurdu. Size ne kadar mal olduklarını anlamak için bankanızda veya e-posta hesabınızda biraz araştırma yapın. Hangisini tutacağınıza ve hangisini keseceğinize veya en azından daha ucuz bir alternatif bulmaya karar verin.

14. İşleri kendiniz yapın Ekstra zaman alacak olsa da, bir başkasını yapmak yerine işlerinizi kendiniz yapmak paradan tasarruf etmenin harika bir yoludur. Bir çamaşır servisi kullanmak veya bir tamirciyle çalışmak bir yıl boyunca maliyetli olabilir. Bu yüzden kanepeden inin, mağazaya gidin, biraz çamaşır deterjanı satın alın ve belki bir çekiç alın ve başkalarına vereceğiniz parayı biriktirmeye başlayın.

15. Masraflarınızı gönderin (eğer çalışmanız size izin veriyorsa) Seyahat, yemek veya katlanacağınız diğer masraflar için masraf sağlayan bir şirkette çalışıyorsanız – bunları talep etmeyi unutmayın. Bu, şirketinizi etkili bir şekilde ödünç verdiğiniz ve geri almak, birkaç makbuz göndermek kadar kolaydır. Hevesli bir makbuz stokçunuz değilse, telefonunuzu kullanarak fotoğraflarını çekin. Bu şekilde onları asla kaybetmeyeceksin.

Yatırım 16. Başlangıç er yatırım başlamak ne kadar erken gücünden yararlanan başlar bileşik . Bu aslında – para kazanmak için daha fazla zaman vermek anlamına gelir. Emeklilik ya da küçük bir çocuğun eğitimi gibi geleceğe yönelik bir şey için tasarruf ediyorsanız, tasarruf yapmaya yatkın olmanız daha iyi olabilir. Geçmişte, enflasyon tasarruf hesabı faiz oranlarını geride bırakmıştır. Paranızı uzun süre kilitleyebilmeniz koşuluyla, tipik olarak (ancak her zaman değil) yatırım yapmak daha yüksek getiri sağlar.

Hikmet dokumacı
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yunanistan’dan Türkiye’ye Küstah Eşek Tahriği

Yunanistan’dan Türkiye’ye Küstah Eşek Tahriği

Sonraki
Hitler’in Holokostu’na Modernlik Mi Sebep Oldu?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.