in ,

Özgüvensiz İnsan Nasıl Mı? Anlatıyorum Kendimi

sahilde akşamüstü uzaklara bakan adam

Bu aralar gene hayaller kuruyorum.

Benim hayallerim hikayeler gibi.

Gerçekleşebilirlerdi, zamanında bazı şeyler doğru gitseydi.

Hayallerime ulaşmak için harcadığım her çabam ya boşa gidiyor ya da daha çok uzaklaştırıyor beni kendimden .

Ben hayallerimde süper güçleri olan birisi değilim , sadece gerçekten kendim olan birisiyim.

Gerçek hayattaki kendimin

Bir zamanlar öz güveni vardı.

Bastırıldı

Bir zamanlar kendine verdiği bir değer vardı.

Yok ettiler

Bir zamanlar insanlara güvenim vardı.

Bırakmadılar

Yani dostlar bende ne kendimi değerli hissedecek bir his  ne güven ne de öz güven kaldı. Bu dünyada artık insanlarla karşılaşmak bile istemiyorum . Çünkü ne yapacağımı, ne diyeceğimi; nasıl davranacağımı bilemiyorum . Saçma geliyor olabilir ama böyle.  Ne desem, ne yapsam hep patlak veriyor. Sıkıldım. Durmadan yaptığım hataları tekrar tekrar yapıyor olmaktan. Düzeltemiyorum bir türlü insanlarla ilişkilerimi. Sohbetlerim hep sıkıcı oluyor. İnsanlar aşık olduğu insan karşısında heyecanlanıyor ben ise tanıştığım çoğu insan karşısında. Durmadan sosyal faaliyetleri katılmama rağmen bende öz güvensizlik bitmiyor. (satranç kursu, tiyatro kursu ve 2 gösteri, yüzme kursu, hızlı okuma kursu, bağlama kursu , futbol kursu ) bu kadar faaliyete rağmen halen insanlarla konuşmada bir problemim var. Durmadan kitaplar okurum belki insanlarla iyi konuşmalar yapabilmek için . Ama öz güvensizlik her şeyi engelliyor hep susuyor ya da çok heyecanlandığımdan saçma saçma şeyler söylüyorum. Bazen sıradan bir insanla konuşurken bile elim titriyor. Buda benim çok fazla bir şekilde moralimi bozuyor. Önceden böyle değildim ama ailemin yanlış davranması beni bu kişiliğe itti. Beni gerçek kendimden uzaklaştırdı.

sahilde akşamüstü uzaklara bakan adam

Bunun için benden size öneri çocuğunuzun öz güvenini çok önemseyin. Hiç bir hareketine bırakın şiddeti , bağırmamaya çalışın (hiç bağırmamak doğrudur ama bazen istemeden de sesimizi yükseltebiliyoruz. Böyle durumda özür dilemek önemli çünkü çocuk kendini değerli hisseder). Durmadan sosyal faaliyetlere gönderin. Ama şunu unutmayın bir çocuk aileden baskı görürse dışarıda da bu baskının etkisinde kalıyor. Ben  insanlarla sosyal faaliyetimde bu kadar öz güvensiz olmamın nedeni 7 yıl önce insanlara karşı yanlış bir şey söylememe rağmen iftira atılıp babama benim kötü şeyler söylediğimi söyledi birisi. Babamda az bir çocuğumu dinlim demeden direk yapıştı kulağıma.

Böyle yuvarlanmaya başlayan kartopu yuvarlana yuvarlana lise 3’de az bir şey öz güven bile bırakmayan bir çığın yarattığı harabeye döndüm. Yanlış anlamayın size çok fazla olay oldu demiyorum  sadece ailemin yaptığı 4-5 olay sonra olaylar öyle gelişti ki ailemin bir şey yapmasına bile gerek kalmadı bir süre sonra sadece biten öz güven kaldı bana . Burada anlatmak istediğim çocuğunuz üstünde yaptığınız  4-5 öz güveni zedeleyecek hareket ile berbat bir gelecek sunabilirsiniz. Evde ne derse desin bırakın konuşsun susturmayın. Evde susturulan çocuk dışarda ağzını açmaz. Mesela ben çok az konuştuğumdan dolayı çok az arkadaşım oldu. Zaten benimle arkadaş olanlarda sohbetim olmadığı için çok az konuşurlar benimle. Nasıl olsun hep sustum ben . Çok isterim her liseli gibi bu evde kaldığımız dönemlerde  mesajlar gelsin , herhangi birisi ile sohbet etmek. Wifi açtığımda istagramda mesaj bildirimi gelmesini o kadar çok bekliyorum ki. Ama ayda bir gelen birkaç mesajdan başka bir şey olmuyor. Tekrar söylüyorum her gün sopa ile dayak yemedim. Ben her konuştuğumda susturuldum yada söylemediğim şeyler dolayı beni dinlemeden kulağımı çektiler ve ya tokat  attılar vs.

Küçükken konuştuğumda beni çok üzen bu minik olaylar durmadan başıma gelince bende sadece susma işini yaptım . Bu yüzden hiç konuşma ve öz güven  alanında bu kadar çok kötüyüm. Öz güven konusu bu kadar hassas. Siz de çocuğunuza yapmayın ,bazı şeylerin bilincinde olun diye yazdım.

Yedek istagram hesabımı bırakıyorum belki de bazıları benim kadar yalnızdır.

İyi Günler Dilerim

mosbir_67

okur

Yazar: Mosbir

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.