Özgüven nasıl geliştirilir ?

Özgüven: adı üzerinde kendimize olan güvenimizdir. Hayatta herzaman özgüvene ihtiyaç duyarız 

Öz  güveni oluşturan unsurlar

. kendini sevme,

. kendini tanıma,

·  belirgin hedefler koyma

· olumlu düşünme’dir.

Özgüvensiz olmamızı sağlayan en önemli faktör insanların tepkisinden korkmamızdır. İnsanlar bana göre ikiye ayrılır özgüvenli olanlar ve özgüvensiz olanlar hayatta en çok başarıya sahip olanlar özgüvenli kişilerdir özgüvensizlik   karakteristik özellik  değildir. 

Bulunduğumuz o sert kabuktan çıkma  vaktimiz geldi hayata dair fikirlerinizi ve düşüncelerinizi diğer insanlara göre yaşamak oldukça mantıksız özgüvensiz insanlar genellikle toplum içinde konuşma yaparken yeni insanlar ile iletişim kurarken sorunlar yaşar ve bu sosyal yaşamını oldukça etkiler. 

“Bizler, yaşadığımız dünyanın kurbanı değil, dünyaya bakış açımızın kurbanıyız.”

Bundan kurtulmalıyız peki bundan nasıl kurtulabiliriz ?

Burada her zaman bu cümle aklınıza gelsin 

insanın kendi kendini feth etmesi zaferlerin en büyüğüdür. kendi kendimizi feth edeceğiz 

Örneğin bir sunum yapmak istiyorsunuz fakat toplumdan alacağınız tepkiden korkuyorsunuz hayatta her zaman keskin kurallarınız olmalı ben bu sunumu yapacağım ve çok başarılı olacağım gibi başarılı ve özgüvenli oluşunuzu tüm insanlara kanıtlayın insanlara kanıtlamadan önce kendinize kanıtlayın ve inanın inanmak başarmanın yarısıdır genelde bu sorun ile karşı  karşıya olan insanlar sevilmediğini hissetme, kendini başarısız ve değersiz olarak hisseder. Hayatta ne istediğinize karar verin ve o doğrultuda ilerleyin insanların bakış açısı ve düşüncelerini önemsemeyin  pozitif olmaya çalışın 

William James : bir şeyden korkuyorsanız hiç korkmuyormuş gibi davranın bir süre sonra buna alışmış olacaksınız ve korkularınızı yenmiş olacaksınız. Korkularınızı ve özgüven eksikliğinizi yenin daha başarılı ve daha pozitif katkılarda buluncagından eminiz.


Bu yazıyı nasıl buldunuz?

5 yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.