Osmanlı'nın İstihbarat Ajanı: Kuşçubaşı Eşref

    Bu eserin yazarı olan İsmail Bilgin, 1964 yılında Gelibolu Evreşe bucağında dünyaya gelmiş. İlk ve orta ögrenimini Evreşe’de gerçekleştiren İsmail Bilgin,liseyi Gelibolu’da tamamlamıştır. İsmail Bilgin, üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği bölümünü kazandı. Fakülteye devam eden İsmail Bilgin, 2 sene Türkiye Çocuk Degrgisi’nde     çalıştı.1993 yılında yüksek lisansını, 1999 yılında   doktorasını tamamlayabilmiştir. 2000 yılında ise mezun   olduğu ve asistan olarak devam ettirdiği üniversiteden   ayrılarak kamu kurumunda mesleğini sürdürmektedir.

Bu eserde; Kuşçubaşı Eşref, Osmanlı İmparatorluğunda ve dünya’da tanınmış kişidir. Eşref Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde yer alan ve 1. Dünya Savaşında büyük rol oynamış ve Osmanlı tarafından takdir edilmiştir. Kuşçubaşı Eşref romanı: güzel, sade anlatımı ve akıcı bir şekilde kendisi bizleri etkileyen tarihi romandır.

Kuşçubaşı Eşref: çöllerde ise onun ismi “Uçan Şeyh” denilmektedir. Kuşçubaşı Eşref’in gayesi vatanı daha güzel hale getirmek istese de umutları teker teker ayrılıyordu ve bu durum Kuşçbaşı Eşref’in moralini bozmuştur. Neyse ki, Osmanlı’nın bu vaziyetini gören Eşref bazı olaylar düzeltebilmiş ve günümüz Türkiye’nin konumu alınmıştır. İngiliz istihbarat ajanı olan Lawrence ile Çöllerde ajan olarak bilinen Getrude Bell bu tarihi romanda yer almaktadır. 

Bu eserde; Kuşçubaşı Eşref’in silah arkadaşları olan Enver Paşa, Yakup Cemil, Kazım Karabekir, Talat Paşa, Zenci Musa ve M. Kemal yer almaktadır. Bu kitap 19. başlıktan oluşmaktadır. Bunlar;

• Edirne Yolunda

•Tomruğa Çakılmak

• Surre Alayına Baskın

• Hindistan’a Kaçış

• Tekrar Makedonya

•Trablusgarb’ta

• Batı Trakya Türk Cumhuriyeti Kuruluyor

•  Süveyş Kanalı Harekatı

• M. Akif ile Necid Çöllerinde

• Kadere Yolculuk

• Acı Son

Bu eserde; sonuç olarak Kuşçubaşı Eşref’i tanımakla beraber vatan sevgisini’de yer içermektedir. Eserde Kuşçubaşı Eşref’in sözü daha iyi kavrayabileceğinizi düşündüm. “Durmadan çalıştım… Hiçbir zaman filozof ya da siyasetçi olmadım ve bu işten iyi dostlar, yara izleri, kalça kırığı, birkaç madalya ve memleketim için çok iyi dövüştüğümü bilmenin verdiği tatmin dışında hiçbir şey elde etmedim.” 

 Yazar: İsmail Bilgin

  Kitabın Adı: Kuşçubaşı Eşref 

  Timaş Tarih Yayınları

    558 sy. 

                                                              Umut İdiz 20.03.2021

umut-idiz
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
BAHARIN KOKUSU
Sonraki
Değişim Problemi: Parmenides Ve Herakleitos
Değişim Problemi: Parmenides Ve Herakleitos

Değişim Problemi: Parmenides Ve Herakleitos

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.