Osmanlıda Devlet Düzeni 14 .Yüzyıl

GİRİŞ

Osmanlı devletine baktığımız zaman ordu,ekonomik,siyaset ve diğer sistemleri ele almaktayiz. Osmanlı devleti başta ordu olarak bakacak olursak 1.Murat zamaninda yeniçeri diye bir ordu sistemi kurulmus ve Osmanlı Padişahları cihat anlayısı ile hareket etmişlerdir. Osmanlı padişahları 1.Murat ve 2.Mehmet dönemini ele alacak olursak.

1.MURAD DÖNEMİ

1.Murat şehzade iken kardesi rumlar tarafindan kacirilir ve bu yüzden Balkan bölgesini fethetmesi biraz geç kalmıs bulunmaktadir. Balkanların fatihi olan 1.Murat Balkanları fethetme politikasina varmis ve 1.Orhan bey 95.000 km’lik topraği oğluna birakarak Bursa’da 1362 yilinda vefat ederek tahtta kavgalar cikmaya baslamisti. Ilk kardesini olduren padisah 1.Murat olmustu oldurmesinin sebebi ise bilinmemektedir. 1.Murat padisah olduğu zaman Balkanlarda yaptigi faaliyetler cok oldugu icin halk padisaha karsi sevgi olusmus ve ona Balkanların Fatihi unvanı verildi. Padisah sadece Balkanlar’a yonelemeyip devlet isleri ile ugrasmis ve bircok kadi ve devlet adamini degisitirerek devleti ayakta tutabilmeyi basrabilmistir. 1.Murat Sirplar ile karsi yapilan savasta sehit olarak

1.(Yıldırım) Bayezid Dönemi

1.Beyazid tahta gecmistir. 1.Bayezid tahta da iken ayni sekilde taht kavgalarinda Abisi olan Yakup celebiyi oldurtmustur. Bu sayede o donemin sadrazami olan Çandarlı Ali Paşa’yı getirtmistir. Yıldırım Bayezid Kütahyalı olan Devlet Hatun ile birlikte evlenmis ve Kütahyayı 1.bayezid çeyiz olarak almistir. Bu sirada 1386-87 yılları arasinda yapilan Frenkyazisi savasinda, ilk Osmanli ve Karamanlilar ile yapilan savasta Osmanli Devleti galip gelmistir. Osmanlı Devleti’nin padisahi olan 1.bayezid 25 Eylül 1396 yilinda Nigbolu savsi gerceklesir ve Osmanli Devleti bu savasta galip gelerek Haclilari bozguna ugratmistir.

ANKARA SAVASI 1402

28 Temmuz 1402 tarihinde Moğollar ve Osmanlılar arasinda yapilan savastir. Bu savasta Mogol hukumdari olan Timur ile Osmanli Beyligi’nin beyi olan 1.bayezid ile yapilmis ve bu savasta Osmanlilar bu savasta yenilgiye ugramislardir. Böylece Timur Anadolu’nun bazı bolgelerini yagmalamis,her bir sehazadeler’in arasini acmis ve 1.bayezid’i ve 1 oglunu esir olarak alarak Semerkand’a dogru yola cikmis ve yolda iken bazi rivayetlere zehirlenerek yada kahrindan oldugu aciklanmaktadir. Yildirim Bayezid vefat ettikten sonra taht kavgalri cikmis ve 4 sehzade ise ayri bolgelere gidip orada yoneticilik yapmislardir.

1. Mehmet ve Musa Celebi ittifak olup abileri olan Süleyman Celebi ve İsa Celebi ittifak olmuslardi. 1. Mehmet ve Musa Celebi bazi bolgeleri ele gecirince İsa Celebi Suleyman Celebi’den yardim istesede Suleyman celebi ise kardesini aldirmadan haclilardan yardim dilemis. Isa celebi ise Bursa’da vefat etmistir. Suleyman celebi birkaç hacli tarafindan yardim etselerde 1. Mehmet ve Musa Celbi ile birlikte derhal Edirneye sefer yapmaya baslamislar. 1. Mehmet ve Musa celebi Abileri olan Suleyman celebi hamamda iken zevk ü sefa icinde iken pasalar Suleyman Celebi uyarsada aleyhine idi . Suleyman Celebi ise hamamda ölmütür. 1. Mehmed Celebi ise Şeyh Bedrettin ve Düzmece Mustafa isyanıni bastirarak devletinin refah seviyesini duzenlemistir. Böylece devlet ve halk rahat bir sekilde hayatini surdurmus.

1. MEHMED’İN ÖLÜMÜ 26 MAYIS 1421

1. Mehmed sefer duzenlemis ve o seferde ishâl olmus ve o seferde vefat etmis. Bu durumda 1. Mehmed ve fasil-a saltanat bitmis ve beylikler ise kendi aralarinda anlasip duzenli bir sekilde ticaret yapiyorlardi. 1. Mehmet’in oglu 2. Murad tahta gecmis ve ordu,ticaret ve devlet duzeni bir kat daha artarak devlet büyümüştür.

SON

Hesap bilgileri
Twitter:Umut1diz
Instagram:idzumutt
Gmail:umutidiz4390@gmail.com
Telefon :05511980096
Umarim begenmeyi unutmassınız.

umut-idiz
Subscribe
Bildir
6 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hepimiz Yalan Söylüyoruz, Peki Kendimize Söylediğimiz Yalanları Biliyor musun?
Hepimiz Yalan Söylüyoruz, Peki Kendimize Söylediğimiz Yalanları Biliyor musun?

Hepimiz Yalan Söylüyoruz, Peki Kendimize Söylediğimiz Yalanları Biliyor musun?

Sonraki
DÜZENLİ ÇALIŞ MUTLU OL

DÜZENLİ ÇALIŞ MUTLU OL

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.