Onur Haftası: Love is Love

  Onur haftasında olduğumuz için bu hafta yazacağım yazılardan birinin bu konuyla ilgili olmasını istedim. Bu yazıda Onur haftası, LGBT hakkında bilgi vereceğim. Başka kaynaklardan da yardım aldığım bu yazının “LGBT tam olarak ne demek, neden saygı göstermeliyiz, normal bir durum mu?” sorularına cevap niteliğinde bir yazı olacağını düşünüyorum.

 1-) Onur Haftası Nedir?

Onur yürüyüşü, Dünya’da kutlanan genellikle haziran ayında kutlanan, LGBTİ bireyler ve LGBTİ bireylere destek veren, saygı duyan kişilerin katımıyla gerçeklesen etkinliklerdir. Onur yürüyüşü ülkemizde 14 yıldır izinli ve izin verilmemiş bir şekilde yapılıyor. Onur yürüyüşünün başlangıcı, temeli Stonewall Ayaklanmasıdır.

   2-) Stonewall Ayaklanması Nedir?

Stonewall Ayaklanmasını kısa bir şekilde anlatacak olursak 1960’larda ABD’nin eşcinsellere karşı olan zorba hareketleri sonucunda (polislerin eşcinsellerin gittiği kafelere baskın yapması, polislerin eşcinsel bireyler gördüklerinde gözaltına alabilecek seviyeye gelmesi) eşcinseller bu hareketlere başkaldırmaya başlamıştır. 1969’da polislerin Stonewall adlı kafeye baskın düzenlemiş, kafe sahibi (kaynaklarda mafya diye de geçiyor) eşcinsellere destek vermişti. 4 gün süren olaylar sonucu çok sayıda kişi yaralandı, gözaltına alındı. Ve bu olay eşcinsellerin haklarının oluşmasını sağlamış diyebiliriz.

    3-) Neden gökkuşağı bayrağı LGBT’yi temsil ediyor?

 Bayrağın tasarımcısı Gilbert Baker’dır. Gilbert Baker’a göre gökkuşağındaki her renk LGBT’nin başka bir özelliğini temsil ediyormuş. Kırmızı hayatı, turuncu şifayı, sarı güneşi, yeşil doğayı, mavi huzuru ve mor ruhu.

    4-) LGBT’nin açılımı nedir?

LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel veya travesti) 

LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, transgender, intersex)

LGBTTIQ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Travesti, Transseksüel, Intersex, Queer) 

1900’lardan itibaren kullanılmaya başlayan “LGBT”, eşcinsel hakları mücadelesinde kullanılan çatı kelimedir.

   5-) LGBT doğuştan mı gelir, hastalık mıdır?

LGBT’nin bir hastalık olmadığı bilimsel bir şekilde kanıtlanmıştır. Doğuştan gelebilir veya bireyin 4 5 yaşlarına kadar belirlenebilir. Kişinin elinde olan bir şey değildir, seçim değil yönelimdir.

Ülkemizde transfobik, homofobik çok sayıda insan var. LGBT’nin hastalık olmadığını doğal bir şey olduğunu herkesin anlaması lazım.

LOVE İS LOVE 🙂

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.