ONCA YIL OKU, ÇALIŞ; BİRİ GELSİN SENİ SİLMEYE ÇALIŞSIN!

Merhaba. Belki duyanlarınız vardır. Oldukça yakın bir zamanda-yani dün- yine bir sağlık çalışanına şiddet gündeme geldi. Bu yazımda sağlık çalışanı adayı olarak birtakım yaşadığımız zorluklardan bahsetmek istiyorum. Gerisi size kalmış.

Tıp ve Diş Hekimliği başta olmak üzere tüm sağlık alanlarında öncelikle bilinmesi gereken temel bilimler vardır: ANATOMİ, FİZYOLOJİ, HİSTOLOJİ… Ve belki birisinden duymak basit gelebilir size ama inanın basit değil. Sırf ezber yapmamak, önümüze bir hasta gelirse bilerek işlem yapalım diye saatlerce masanın başında çalışıyoruz. Çünkü ilgilendiğin şey İNSAN. Küçük bir hata, yaptığın tüm işi öldürür. Ya olur ya olmaz. Ortası yoktur.

Mesela Anatomi’yi ele alalım. Size birkaç kelime yazacağım bakalım ne hissedeceksiniz: Os, Mandibula, Os Frontale, Arteria Meningea Media, Nervus Ethmoidalis Posterior… şu an aklıma gelenler ve daha niceleri… 

En azından karşına bir terim çıktığında ya da bir olay tıp diliyle açıklandığında bilmeme lüksün yok. Her bir sistemi ayrı ayrı görüyorsun. Her organın, hücrenin histolojisi, fizyolojisi, biyolojisi, genetiği… 

Hani toplumun bir alışılagelmiş sözü var ya: Tıp oku açıkta kalmazsın. Kalmazsın kalmazsın da hayatından yıllarını verirsin. Bilmem ne fakültesinde dersleri rahat olduğu için birileri gezer sen oturur okursun, sürekli okursun. Çünkü hata yapma lüksün yoktur. Hani öve öve bitirilemeyen tıp, hukuk, diş hekimliği vs. var ya.. Hah işte bu öve öve bitirilemeyen branşları yapan insanların başka yapacağı işi de yok. 

Düşünün 6 yıl okuyorsunuz. Üstüne uzmanlık yapıyorsunuz 4 yıl. 10yıl en az kendi düzeninizi kurmak için okuyorsunuz.. Bazen birilerinin azarını da işitiyorsunuz, bazen aldığınız para da kursağınızda kalıyor. Yine de eyvallah diyorsunuz. Sonra biri geliyor sırf o hata yapma lüksünü sizde hoşgörmediği için.. devamı sizde… 

2.sınıf pratiğini görmeden önce diş hekimliğinin de kolay olduğunu sanıyordum. Asla kolay değil. Teorik derslerin yükü bir yanda pratiklerin doğru olması için yaptığınız çalışmalar, ödevler, döktüğünüz paralar bir yanda. Lütfen yanlış anlaşılmasın cümlelerim. Sadece dışarıdan göründüğü gibi değil onu demek istiyorum. 

Burada özellikle sağlık alanının üzerinde durdum ama çoğu meslek zor biliyorum. İki şeye değineyim bitirmek istiyorum:

1)Mesleğin kendi içinde ne yaşandığını bilmeden atıp tutmak ne kadar doğru? Ne yani işimiz İNSAN diye İNSAN olduğumuzu unutalım mı!

2)Umarım sağlık çalışanlarına yönelik şiddet için sevgili devletim gerekli önlemi alır. Çünkü sırf dolgusu tam beyaz değil gibi bir mazeretle şiddete uğrayan kişilerden olmak istemiyorum.

Teşekkürler..

Şaziye KAPLAN

yazar

Yazar: Dt.Şaziye KAPLAN

''Her insan mükemmeldir.'' -MAVİ-

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.