Ölü deniz = Marmara

Artık deniz salyasını görerek Marmara denizi ölüyor demek yanlış olur . Çünkü zaten Marmara denizi öldü . Orası artık yaşamayan ölü bir deniz . 

İlk insanların deniz çevresinde yaşamını kurması gibi bizler de Marmara denizinin çevresinde kurmuştuk yaşamımızı . Balıkçılığın kalbi , sanayi ve fabrikaların güç kaynağı ve en basitindense yüzülebilecek bir denizdi . 

Dünyanın en özel iç denizlerinden biriydi . Fakat bizler milyonlarca yıldır yaşayan ve yaşatan o denizi öldürdük . 

İlk kez ne zaman ,neden ortaya çıktı ?

1960 lı yıllarda Türkiye gelişmeye devam ediyordu . Sağcılar ve solcular çoğunluktayken ve Türkiye yeni yeni sanayileşmeye başlarken oluyor Marmara denizine yapılan haksızlıklar . 

Buzul çağından beridir defalarca yapısı değişmiştir . Ve en sonunda bir iç deniz olarak kalmıştır . Derinleştikçe 3 farklı katmana ayrılmıştır . En derinleri Karadeniz’e ,denizin üstü ise Ege’ye akmıştır .   

Sanayileşmenin artışıyla Marmara çevresine fabrikalar kuruluyor . Bölgenin en değerli güç kaynağı Marmaraydı . Buraya kıyısı olan tüm şehirler denize paralel olarak yapılandırıldı . Tüm fabrikalardan artan çöpler Marmara’ya döküldü .

Marmara’yı bilinçli bir çöplük yapmaya başladılar . 

Fakat 1 sorun vardı onlar için . O da halkın bu çöpleri denize attıklarını görmemelerini sağlamaktı .  

Adamlar arıtma tesisi kurmaktansa derin deşarjı icat etti . Çöpleri göndermeye başladılar . Onlara göre zaten suyun altı Karadeniz’e akıyordu . Ve atılan atıkların Rusya’dan çıkıp bizi uğraştırmayacağını düşünüyorlardı . 1960 ve 1970 i bu şekilde geçirdiler .

1980 lerde Marmara’nın üstünün egeye aktığını fark ettiler . Suyun altından gönderilen çöpler Marmara’ya geri dönüyordu . 

Yani sonuç olarak Marmara’yı sırf kazanç elde etmek için fabrikasına arıtma tesisi kurmayan zengin fabrikatör öldürdü . 

Rüşvetini alıp olumsuz rapor yazmayan müfettişler , yerel yöneticiler öldürdü . 

Sırf şehir halkın gözünde büyüsün diye sesini çıkarmayan siyasetçiler öldürdü.

Tüm bu olanlara sessiz kalıp haber yapmayan gazeteciler öldürdü . 

Marmara’yı bizler gibi sıradan insanlar değil , onlar öldürdü .

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum