Okumak ile Yazmak

Okumak ile Yazmak

Sait Faik Abasıyanık, bir öyküsünde ‘’Söz vermiştim kendime: Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da, bir hırstan başka neydi?’’ diye başladığı paragrafını, ‘’Yapamadım. Koştum tütüncüye kalem kağıt aldım. Oturdum. Ada’nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım’’ diye bitirerek yazın tutkusunu duyumsatıyor. Yazımda, okuma-yazma eylemlerinden söz edeceğim.

Okumak en önde gelen aydınlanma eylemidir. Yazmak aracılığıyla uygarlığın dili sayılabilecek; ülkeleri, çağları anlayabilmemizi sağlayan ağlar oluşturduk. Bu büyük kaynaktan yararlanmak için çok okumak gerekir. Teknolojinin gelişmesiyle dilleri kolaylıkla diğer dillere çevirebiliyoruz. Önemli olan, kişinin kendi dilini-ekinini iyi tanıması, böylece ”yurttaşlıktan uygarlığa” erişebilmesidir.

Okumaya başlamada en beğendiğim yöntem ‘’ortasından girişme’’dir. Okumaya klasiklerden başladım. Klasiklerden başlamak ağır gibi görünebilir ancak zorlanarak da olsa böyle başlamalı, çocuklukta okunanlar alt yapı oluşturacaktır az da olsa. Daha sonra ilgi alanlarım gelişti, daha ayrıntı konularda okumayı sürdürdüm. Sanat tarihi, antropoloji, filoloji, politika, Türk tarihi ilgi duyduğum alanlardan. Okuya okuya okur kimliğinizi kazanıyorsunuz, ilgi alanlarınız gelişiyor, yeter ki nitelikli yapıtlar okuyun. Dostoyevski, Dickens, Sait Faik dururken, hiçbir yazın değeri olmayan kitaplara yönelme aymazlığı görülüyor kimi zaman.

Düzenli, bilinçli okuyarak yazın evrenine girdiğimde, içimde alttan alta yazma isteği gelişti. Şimdilerde amacım değilse de kendimce uğraşım yazarlık. İlk yazdıklarımdan bugüne baktığımda yazınsal gelişimimi açıkça görüyorum. Daha önce kendimi denemek için yazardım, blog ile işi ilerlettim.  Sözcükler aracılığıyla hiç tanımadığım kişilerle söyleşmek güzel.

Rapor Et

okur

Yazar: Timur Duysal

Blog yazmayı, okumayı, araştırmayı severim.

İlk Yazım

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Facebook Yorumları