öğrencilerin gözünden?

Kendimi öğrencilerin yerine koyduğumda öğretmenlerimden çağdaş eğitimi benimseyip ders anlatılmasını isterdim. Geleneksel eğitimde standart hepimizin hemen hemen gördüğü tipte öğretmenler. Ne diyorlar nasıl ders işliyorlar bu öğretmenler? Şöyle ki; karşımıza bir vazo koyar ki hep böyle oluyor hep derken çoğunluğumuz bu durumla karşılaşmıştır.  Bu vazoyu çizin derler amaç vazoyu gerçeğinin aynısını yapmaya kadar uğraşmaktır bu tipte hocalar için. Halbuki o zaten gerçekte var, yani fotoğraf makinesi dediğimiz bir araç var o işlevi gören biz öğrencilerden bence böyle beklentiler beklememeliler. Bir çocuğun hayal dünyasını ne diye bir vazo ile sınırlandırıyoruz. Bu ne kadar yerinde bir düşünce? Biz öğrencinin sadece hayal dünyasındaki görselliği almıyoruz öğrencinin bir şeyleri sorgulamadan öğrenmesini sağlıyoruz halbuki bir öğrencinin kendi başına bir birey olabilmesi için kendisinin sorgular yapması gerekir bizim bunu engellememiz gerek tam tersi sorgulamaya teşvik edici şeyler yapmalıyız.  Bir vazo baktığımız zaman basit değildir demek istediğim.

Şöyle bir açıklama yapmak isterim ki; eğer öğrenci bir sanat okulunda okuyorsa ya da sanat okuluna hazırlanıyorsa bu durum biraz daha farklı bir hal alıyor. Bu durumda teknik çizim dediğimiz çizimlerin gelişmesi için bakarak görerek ve tabi ki sorgulama yaparak çizebilir çünkü buradaki amaç el becerisini geliştirmektir ve hayal dünyasını sınırlamamış oluyor bence.

Ben bir resim öğretmenimden bize önce sanatın tanımlamasını isterdim, sonrada da sanata karşı ilgimizin oluşmasını sağlamasını isterdim. Bunlar olduktan sonra zaten gerisi hoş bir şekilde gelişir.

Daha sonra bilmemiz gereken bilgileri vs. öğrenmek isterdim sadece çizim üzerine değil. Sanatın tarihini öğretmesini isterdim, sanat geçmişten günümüzde ne şekilde gelmiştir. Sanat ne istiyor bizden yada biz sanattan ne  istiyoruz? Sanat hakkında önce genel açıklamalar yani teorik derslerle önce bir genel anlatmak gerekiyor. Biz sanat hakkında pek bir bilgiye sahip değilsek yaptıklarımızda pek bir anlam içermeyecektir. Şahsen ben bu bilgileri öğrenmeyi çok isterim. Sadece uygulama kısmı önemli değil bir konu hakkında bir bilgi birikimimiz olmalı diye düşünüyorum.

Öğretmenimden farklı etkinlikler yapmasını isterim aktif olarak katılmak için. Başta belirttiğim gibi çağdaş eğitimi benimseyen öğretmen modeli olduğu zaman bu istediklerim zaten karşılanıyor. Geleneksel eğitimi benimseyen öğretmen tiplerini hiç sevmemişimdir ve olmasını da istemezdim çünkü öğretmen hakimdir sınıfta ve öğrenci hep sadece dinleyen pasif konumdadır.

Bir öğretmen adayı olarak bizim görevimiz. Öğrencinin aktif olarak katılması esasımızdır. Bir öğrenci olarak da öğretmenimden bu şekilde davranmasını isterim. Beni sergilere götürmesini isterim çeşitli sosyal aktiviteler yapıp bizimde kültürlenmemiz adına çalışmalarda bulunmasını isterim.

İmkan dahilinde geziler düzenlenebilir. Sonuç olarak örtük program dediğimiz program var. Örtük program da yazılı olmasa da okul yöneticisi veya öğretmenler tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenir. Öğretmenimden ne yapacağımız kısmını beraber karar vermek isterim. Zorunlu olduğumuz hissini vermesini istemem. Farklı materyallerle dersi işlemek isterim farklı tarzları öğrenmek açısından da iyi olur.

Kısacası benim gerçekten neyi öğrenmem bilmem gerekiyorsa onu öğretmenimden bana anlatmasını öğretmesini çok isterim. Topluma baktığım zaman kimse resim hakkında hiçbir bilgiye sahip değil nedeni de bence öğreten kişide veya sistemde. Sadece bir vazo çiz deyip geçiştirmek ihlal edilmiş öğretme kısmına örenktir. Bunu da zaten hep görürüz ki resim müzik dersleri sınavda çıkmadığı için bu derslerde matematik vs. dersler işleniyor. bu derslerde dediğim köküne indiğimizde ne kadar önemli olduklarını göreceğiz,  önemsiz görülüp işlenmiyor kasıtlı ihlal ediliyor böyle olunca da topluma yansıyor gözle görünecek kadar yansıyor hem de. Bunun olmaması içinde önlemler alınıyor, bu önlemler ne derece de bilemiyoruz tabi. Bizim bir resim öğretmeni olarak yapacağımız şey dersimize önce biz önem verip sonrada saygın bir şekilde dersin önemli olduğunu bireylere öğrencilerimize aktarıp sonrada toplum düşüncesini bir nebzede olsa değiştirmek. Benim öğretmenimden istediğim şey budur. Önce resim dersine mesleğine önem verip hakkıyla bana en iyi şekilde aktarmasıdır.       

                                                                                                           Sena inan

sena inan
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
SANAT EĞİTİMCİLERİ, SANAT DERSLERİNİ ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDEN NASIL ÇEKİCİ VE ÖNEML

SANAT EĞİTİMCİLERİ, SANAT DERSLERİNİ ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDEN NASIL ÇEKİCİ VE ÖNEML

Sonraki
Bir Anlıktı Umutlanmak Umutlara…

Bir Anlıktı Umutlanmak Umutlara…

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı.
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.