Nietzche Neden Ağladı?

Nietzche henüz iki kitabı yayımlanmış,kimsenin tanımadığı bir filozof. Yalnızlığı seçmiş.Acılarıyla barışmış.İhaneti tatmış.Tek sahip olduğu şey,valizi kafasında tasarladığı kitaplar.Karısı,toplumsal görevleri ve vatanı yok.İnzivayı seviyor. ” ümit kötülüklerin en kötüsüdür,çünkü işkenceyi uzatır.” ‘diyor. Daha sonra kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız:Önce kül olmadan kendizinizi nasıl yeniliyebileceksiniz?” diyecek.Ümitsiz. 

Nietzche için artık hayat gayesi kuyuya atılmış bir taş gibiydi,yaşamaya olağanca bağlanıp,yaşamayı seven.Erken yaşta profesör olmuş, istifa ettikten sonra bir kadın tarafından terkedilmiş, ve kitapları pek okunmuyordu, 

Nietzche,Torino’da bir cadde üzerinde yürürken birden fenalaşarak yığılır.kırbaç yemiş bir atın boynuna sarılır…    Hassas bedeni ve empati duygusu onu yere düşürür..

Bedeninde ve zihninde topladığı ağır yük;o ata sarılmasının verdiği sonuç mu?

Nietzche’nin gözyaşları;çaresizlik içinde boğuşan ve kırbaç yemesiyle gök gürültüsü gibi çıkan o seslere dayanamayıp yere yığıldıktan sonra, kendi varoluşunun fotoğrafını izledi..

Nietzche,kendi aynasına ağladı.

Öyle bir hayat yaşıyorum ki,Cenneti de gördüm, cehennemi de.Öyle bir aşk yaşadım ki,Tutkuyu da gördüm, pes etmeyi de.Bazıları seyrederken hayatı en önden,Kendime bir sahne buldum oynadım.Öyle bir rol vermişler ki,Okudum okudum anlamadım.Kendi kendime konuştum bazen evimde.Hem kızdım hem güldüm halimeSonra dedim ki ‘ söz ver kendine ‘Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin.Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin.Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin.Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin.Öyle bir hayat yaşadım ki, son yolculukları erken tanıdım.Öyle çok değerliymiş ki zaman,Hep acele etmem bundandıAnladım… Friedrich Nietzsche

Rapor Et

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir