Netflix: Messiah "Gerçekten mi Netflix?"

Netflix: Messiah “Gerçekten mi Netflix?”

Netflix içerik üretme yelpazesini genişletirken Mesih kavramını es geçmemiş.Dizi ilk sezonuyla karşımıza çıktı.Öncelikle “Mesih” kavramı her din ve her kültür için farklı inanışlara sahip olması konuyu oldukça hassas kılıyor.Netflix’de bunu tamamen avantajına kullanmış fakat ne yazık ki objektif olamadığı noktalar çok.

Netflix: Messiah "Gerçekten mi Netflix?"

Firmadan böylesine önemli bir kavramı İslamiyet perspektifinden anlatmasını beklemek oldukça komik olurdu. Fakat konu itibariyle ne kadar tartışılır olsa da çekimler ve efektler başarılı.Diziyi uluslararası politikalar ve güncel durumlar perspektifinden yorumlarsak bazı gerçeklikler direk yansıtılmış.

Varan 1 :  Mesih kavramını yeni bir DAEŞ tehdidi olarak gören Amerikan istihbaratı CIA ve İsrail istihbaratı MOSSAD birlikte çalışıyor.We are not suprised. Aren’t we ?

Varan 2: Mesih’in dizi de İran kökenli olması. Şii ve Sunni Müslümanları birbirine düşürmek adına seçilebilecek en anlamlı ülke senarist tarafından seçilmiş.

Varan 3: Hristiyan bir papaza kendi kilisesini yaktıracak kadar olayları karmaşık hale getirmeyi ve İslamiyet’in sadece tek bir ayet ile sığ bir din gibi lanse edilmesi dizinin en altı doldurulmayan kısmı.Bahsettiğim ayet , oldukça  istisnai bir durum üzerine gönderilmiş olan :

“Ey iman edenler! Ne oldunuz ki, size “Allah yolunda sefere çıkın” denilince, yere çakılıp kaldınız.Yoksa ahiretten vazgeçip dünya hayatını mı seçtiniz? ” 9 I 38

Dizi de DAEŞ’li militan canlı bomba olarak seçilen bir gence günlerce bu ayet okutarak onu ölüme hazırlıyor.Islamafobi daha nasıl körüklenebilir size bırakıyorum.Zaten temelde yatan bu ve benzeri terörist grupların İslamiyet’i kendi politik ve ticari çıkarlarınca lanse ederek hareket etmeleri değil mi ? Tıpkı Hristiyanlık tarihinde de olan Klu Klux Klan gibi..

Daha fazla spoiler vermeden -☺- konuyu daraltacak olursak: farklı bir konu , seyredilmeye değebilir – en azından üzerine farklı yorumlar getirebilmek adına – ikinci sezonda olaylar nasıl evrilecek göreceğiz.

Dear Netflix , please be sensitive and real ‘

kooplogger

Yazar: Ahsen

❝..bulanlar , arayanlardır. ❝

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

4 yorum

Yorum Yazın
  1. Ah 🤦🏻‍♀️ Aklımda bahsetmem gereken bir nokta daha var diyordum ve unutmuşum. Tam da sizin bahsettiğiniz nokta. Dizi de sanki Türkiye savaş içinde bir ülkeymiş medeniyet yokmuşçasına bahsediliyor. Ve sadece bir kerede değil 2-3 yerde bu böyle geçiyor.Varan 5 olarak kabul edelim. Yeni sezonun tarihi hakkında bir bilgim yok henüz yok.

  2. Filmdeki CIA’nin bi diyaloğu hiç unutmuyorum “benim kocamda Türkiyedeki bombardimanda öldü” Burda ne demek istiyor anlamadim. Ayrıca filmin 2. Sezonu ne zaman başlıyor bilginiz varmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.