Neler Yaşandı, Yaşanıyor, Yaşanacak?

Suriye’nin Kuzeyine başlattığımız operasyonun öncesine ve sonrasına dair bir analiz yapalım.

Fırat Kalkanı Harekatı ile sınır noktamız olan Cerablus-Azez arasını DAEŞ/PYD/PKK terör örgütünden temizledik. Yine Zeytin Dalı Harekatı ile Afrinde DAEŞ terör örgütüne operasyon düzenledik. Bu iki operasyon sayesinde Fıratın Batısında kısmen hakimiyet sağladık ve o bölgeden gelebilecek olan tehlikeleri engelledik. 9 Ekim günü başlatılan, Fıratın Doğusunda kalan ve sınırımız boyunca yapılanmış olan YPG/SDG terör örgütüne operasyon başlattık. Önceliğimiz olarak kendi sınırımızdan 32 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturmak ve bu bölgelerden gelebilecek her türlü terör faaliyetini bertaraf etmekti.

Oluşturulacak güvenli bölgeye 2 milyon Suriyeliyi geri göndermek gibi bir plan yapıldı (Önceki iki harekat ile terörden arındırılan bölgelere 365 binden fazla Suriyeli yerleştirildi). Resulayn ve Tel Abyad‘da başarıyla ilerleyen operasyon sırasında birçok siyasi durum yaşandı. Avrupa’da Fransa ve Almanya’nın başını çektiği ve “silah satışlarını durdurma yaptırımı” AB’den geçmediği halde siyaseten verdikleri mesajlarda operasyonu “işgal” olarak tanımladılar. Yine aynı şekilde Arap Birliği bir bildiri yayınladı ve “işgal” kavramını kullandı. ABD yine ikili oynamaya devam ediyor. Operasyona karşı olan devletler tarafından “Sivil Katliamı Yapılıyor” sloganı üzerine algılar üretilip, piyasaya filmlerden montajlanmış görüntüler sokuluyor (ABC News).

 Tüm bunlara karşı Türkiye operasyona devam ediyorken Pence ve Pompeo, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dün 2 saat 40 dakikayı bulan bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantı neticesinde 13 maddelik ortak bildiri yayınlandı. Bu maddelerde öne çıkan konular şunlar oldu;

-ABD tarafından Türkiye’nin sınır güvenliği kaygıları konusunda anlaşıldı ve kabul edildi.  

-Daeş terör örgütüne karşı eşgüdümlü çalışmaların devam edeceği söylendi.

-Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyulduğu belirtildi.

-YPG/SDG mevzilerinin ve tahkimatlarının tamamının yok edilmesini ve güvenli bölgenin kurulmasını her iki tarafta kabul etti.

-Kurulacak güvenli bölgenin TSK kontrolünde olacağı hususunda anlaşıldı.

ABD‘nin mevcut yaptırımlarının kaldırılması kararı alındı.

Bu kararlara ek olarak şunları ilave edelim. Barış Pınarı Operasyonunda elde edilen bölgelerde ki askerlerimiz orada ki varlığına devam edecekler. Geri çekilmek gibi bir durum ortada yok. Sadece ilerlemenin durdurulması söz konusu. 120 saat içinde YPG/SDG terör örgütü mensuplarının, güvenli bölge olarak üzerinde mutabık kalınan alandan çekilmesi gerekiyor. Barış Pınarı Harekatının asıl amacı olan güvenli bölge kurulursa operasyon başarıyla tamamlanmış olur ve Suriye’nin kuzeyinde TSK kontrolünde bir bölge oluşturmuş oluruz.

Ayrıca verilen 120 saatin hemen bitiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi’de Putin ile görüşecek olması da çok manidardır diye ekleyeyim..

yazar

Yazar: Demirbey

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.