in

Neden dudaklarımız birleştirmekten haz duyarız? Özetle neden öpüşüyoruz?

….Yaşadığımız her anı biz yaşıyorsak, aldığımız her kararın sorumlusu biz isek, yaptıklarımız ve yapamadıklarımız bizim elimizde ise (eh peh etmeyelim bu böyledir.) etrafımızda kızdığımız ya da artık etrafımızda olmayan insanlar neden yoklar? Onlara kızmakta haklı mıyız? Ya da kendimize kızmakta haklı mıyız? ya da. neden kızıyoruz? nasıl kızıyoruz? 

duygularla ilgili bir araştırma yapıyorum da.

bu konu bir dursun, şuradan başka konuya re yapacağım..

Bugün öpüşmekten bahsedeceğim genel olarak. İki insanın dudaklarını birbirine geçirerek bakteri alışverişi yapması ne zamandan beri etik ve romantik hale geldi? Doğrusu bu sorunun cevabını yakın dönemde aldım. Buraya da kaydetmek istiyorum.. Öpüşmek tüm canlılara özgü bir durum değil. Hatta günümüzde yapılan araştırmalarsa 168 civarı kültür incelenip yalnızca bunların yüzde 46’sında öpüşmenin romantik olarak kabul edildiği saptanmış. Geçmiş yıllarda bu rakamı yüzde 90’lara çıkarırdık fakat direkt olarak çiftler arası romantizmden bahsettiğimiz için ebeveynin çocuğu ile ilişkisi rakamlar dahilinde değil. 

Avcı ve toplayıcı bir gene sahibiniz. Günümüzde yaşayan bir çok kabilenin bunu “iğrenç” olarak nitelediğini duyunca şaşırmadım değil. Bir de şu taraftan bakıyoruz olaya.. Hayvanlar aleminde yakın akrabalarımız şempanzeler ve en yakın akrabalarımızdan bonobo maymunları da öpüşüyor. Şempanzelerde öpüşme tam olarak bizim mantığımızda gelişmese bile biliyorsunuz ki bonobo maymunları bu işi tam olarak bizim gibi yapıyor.

Bonobo maymunların asıl mottosunun seks olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Bizler bile bizden biri ile karşılaştığında tokalaşırsa ilk olarak, onlardan biri de onlardan biriyle karşılaştığında sekse başlar dostlar. Fakat anlayacağınız üzere bizdeki romantiklik algısı ile bu olaya yaklaşmıyorlar, onların tamamen içgüdüsel bir dürtü. Nasıl ki yaban domuzlarının erkekleri keskin bir koku salgılar ve dişiler bunu çekici bulur. Böylelikle çiftleşme başlar bu da buna benzer bir şeydir. Bu iki maymun istisnayı oluşturmaktadır. Hayvanlar aleminde bu işi romantiklik olsun, tatlılık olsun vesaire diye yapan tek canlı homo sapienstir. Diğer dudakları olan memeli canlılarda buna gerek duymazlar. Çoğu zaten çiş yaparak cinsellik dürtüsünü karşı tarafta uyandırır.

Lafı daha fazla uzatmak istemiyorum.. alıntı ile kapatacağım bu konuyu darladı çünkü.

Wlodarski, feromonların memelilerin eş seçmesinde önemli bir rol oynadığını ve insanın da benzer özellikler gösterdiğini söylüyor. “İnsan biyolojisi memelilerden miras kalmış, insan zaman içinde geçirdiği evrim sürecinde bunlara bazı ekstra özellikler eklemiştir sadece.”

Böylece feromonları tespit edebilmek için eş adaylarına uygun yoldan yaklaşmanın en iyi yolu öpüşmek görünüyor.

Bazı kültürlerde koklama davranışı fiziksel dudak kontağına dönüşmüş. Bunun tam olarak ne zaman gerçekleştiğini tespit etmek zor. Fakat Wlodarski her iki davranışın da aynı amaca hizmet ettiğini belirtiyor.

Kısacası, kendiniz için en uygun eşi bulmak istiyorsanız öpüşme kısmını atlayıp doğrudan koklama kısmına geçebilirsiniz. Böylece öpüşme yoluyla size geçecek mikroplardan sakınmış olarak aynı şekilde uygun eş bulabilirsiniz. Ama üzerinize yönelecek sorgulayıcı bakışlara da hazırlıklı olmanız gerekir.

bbcden çaldım.

2238 1710

bye.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.