Neden?

                                                               10.01.2021

Sizce de çok kısa değil mi hayat? Hatta olması gerektiğinden de kısa. İnsanlar daha çocuk olamadan büyüyor , genç olamadan yaşlanıyor , emekli olamadan ölüyor, garip!

Böyle dediğime bakmayın tabi ki herkes illa ömrünü yaşıyor. Ama gelin birde onlara sorun. Arkasına dönüp bakan , gençliğini çocukluğunu gören , dönüp bir daha bakmak , oraya geri dönmek istiyor . Neden mi ? Hayat zor . Hemde çok. Yaşını aldıkça sorumluluğun artıyor , hata yapma şansın azalıyor ,  insanlar birşeyler yapman için seni bekliyor , bekliyor , bekliyor ve hep bekliyor . Taa ki ölene dek. Sen napıyorsun peki ? Bir kukla gibi, ne istenirse onu.  Peki söyleyelim şimdi kendimize , biz bunu ne kadar istiyoruz? Hiç hem de hiç. Keşke bizim söylediklerimizin bir önemi olsa!

İnsan doğuyor , büyüyor , çalışıyor , çalışıyor ve yine çalışıyor. Eee nereye kadar değil mi? Yok, yok durmak yok , çalışmaya devam . Malesef bu sistem böyle , tek yapmanızı istediği şey bu . Çalış , çalış ve yine çalış. Yaşadığın ülkenin nüfusunun %2 lık kısmının, tüm ailelerinin ve akrabalarının zengin olabilmesi için bu şart . Sen çalışacaksın ki zengin daha zengin olsun. Tabi fakir daha fakir. 

2021 güzel geldi , 500 lira zam Hani konfetiler ? Eee kimse hükümete teşekkür etmiyor neden? Ama 500 ? Gülünç dimi ? Suya , elektriğe, doğalgaza (Zonguldak’ta bulunmasına rağmen ) %25, %30 zamlar havalarda uçuşuyor. Tamam tamam ben anladım , aramızda kalsın ama lütfen , bu 500 lira bunlar içinmiş !? Sağolsun işçi sendikaları da çok yardımcı oldu bu konuda. 500 lirayı kabul etmeleri çok uzun sürmedi. 500 lira diyip duruyorum ama yanlış anlamayın, geçen yılın tutarına göre %21.56 artış var. 21.56 küçük bir yüzde değil aslında ama neden hala 2825 ? Nedeni şu , önceki asgari ücretimiz okadar azdı ki zamla bile bu kadar oldu anca. Sizlerden ricam sadece , sizlere sunduğum bilgileri teyit etmeniz. Çok zamanınızı almıyacaktır. 

Para birimi olarak bakıldığında 2.943 TL brüt, 2.324 TL net asgari ücret tutarıyla diğer ülkelere göre Türkiye’de daha yüksek bir tutar veriliyormuş gibi algılanabilir. Fakat alım gücünü belirleyen temel unsur ithalat ve ihracat olduğu için ve dışarıdan gelen ürünleri aldığımız için Türk Lirası tutarının bir anlamı kalmıyor. Türkiye 2020 yılı asgari ücretinin 440 €’ya tekabül etmesiyle beraber 26 Avrupa ülkesi arasında sondan 6.sırada yer alıyor. Türkiye’nin ardından gelen ülkeler ise 430 € ile Letonya, 343 € ile Sırbistan, 331 € ile Karadağ, 312 € ile Bulgaristan ve 213 € ile Arnavutluk.

Yukarıdaki  paragraf 2020 yılı istatistiklerine göre oluşturulmuştur. Doğruluğu teyit edilmiş bir haber sitesinden alıntı yaptım ve bu gerçekleri sizlere sunmak istedim.

 Sorsak çok güzel herşey , biz göremiyoruz  ama neyse . Sadece bu paragraf durumu anlatmıyor mu sizce de? Artık birşeylerin farkında olmalıyız. Bizleri yönetenlerin ve karşısındaki muhalefetin  tavırlarını ve faaliyetlerini takip etmeli ve ona göre hakkımızı savunmalıyız. İşimiz biraz zor olucak ama insan gibi yaşamak , insan gibi muamele görmek için birşeyler yapmalıyız . 

Haber izlemeden , gazete okumadan yani gündemi takip etmeden , nasıl birşeylerin farkında olabiliriz? 

Ben gazete okumuyorum ama  gerek telefon , gerek bilgisayar  aracılığıyla  köşe yazısı , haber vb. takip edebiliyorum. Sizlere de  tavsiye ederim.  

Kendimden hiç bahsetmedim , Gazetecilik mezunu  bir işsizim . Mesleğimi yapamasam da bu platformdan elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Bir daha buluşmak dileğiyle, kendinize iyi bakın , sağlıklı günler dilerim .

mehmet-cinar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir zamanlar herşeyiniz olan o insanın hiç kimse oluşu…

Bir zamanlar herşeyiniz olan o insanın hiç kimse oluşu…

Sonraki
Neden2

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.