Nasıl Verimli Ders Çalışabiliriz?

Hayatınızı ve kendinizi yaptığınız hatalarla, pişmanlıklarınızla ve iyiliklerle kabul edin. Kendiniz için yararlı olmadıkça ders çalışmanız verimli olmaz. Bu yüzden ilk olarak sizi ilgilendiren dersi vermeniz gerekir. 

Nasıl Verimli Ders Çalışabiliriz?

Bu verimi tatmak için bir sürü not tutma teknikleri okumuşsunuzdur. Zamanınızı iyi yönetmesini bilmelisiniz. Bu sadece ders çalışma düzeninize değil ayrıca kendinize vakit ayırmanızı da sağlar. Peki biz nasıl zamanımızı iyi yönetebiliriz? İşte burada kendinizi iyi tanımanız gerekiyor çünkü plan yaparken gereğinden hatta yapabileceğinizden fazla şeyle içini doldurursanız kendinizi ve beyninizi yormuş olacaksınız. Beyin onların tamamlanması gerektiğini düşüneceği için tamamlayamadığınız her şeyi başarısızlık olarak algılayacaksınız. Bu da kendinizle alakalı umutsuzluğa kapılmanızı sağlayacak ki bunu da hiçbirimiz istemeyiz. Planlara uymayı sevmeyen bir insansanız eğer kısa bir süreliğine disiplini deneyin sonrasında alışkanlık haline gelecektir. 

“Plan yaptık yapmasına ama bu kadar konu var nasıl öğrenilir bunlar? Ne yaparsam iyi algılarım?” diyorsunuzdur. Hepimizin öğreniş tarzı ve algılama tarzı farklıdır. Çevrenizdeki insanlar gibi öğrenmeye çalışmaktan vazgeçin. Onlar size bu kadar yabancıyken onların planlarında ve zihinlerinde yer edinmeye çalışmayın. Bir konuyu iyi öğrenmek istiyorsanız o dersi ve konuyu ‘ders’ olarak görmemeniz gerekiyor. Genel kültür olarak baktığınızda okuduklarınızın aklınızda kolayca kalma oranı yüksektir. Zaten hepimiz dersleri ağır gördüğümüz için masa başına oturmakta zorlanıyoruz. Bunun da önüne geçmiş olursunuz.

Nasıl Verimli Ders Çalışabiliriz_ (2)

Bir şeyi öğrenebilmek için tüm duyu organlarımızı devreye sokmamız gerekiyor. Eğer ki okuyarak öğrenebilen biriyseniz okuduklarınızı sesli okumanız iyi olacaktır. Bu sesli okumaya biraz da görsellik ekleyerek veriminizi arttırabilirsiniz. Yazarak öğreniyorsanız yazdıklarınızı ezberlercesine okumaktan vazgeçin. Bu bilginizin kısa bir süre içinde beyninizde durmasını sağlar. Bir şey yazarken ve not tutarken kendi cümlelerinizle yazacaksınız. Kendinize ait şeyleri ders çalışırken yansıtmalısınız çünkü insan hazır olandan çok kendi yaptığına daha önem verir. Kendinize ait olduğu için de beyniniz bunu oluştururken bir yandan da bilgiyi kapmış olur.

 

Bir diğer yöntem ise zihin haritalarıdır. Zihin haritaları hakkında birçok video ve yazı bulunmakta onları inceleyerek nasıl yapıldığını kolayca öğrenebilirsiniz. Zihin haritaları öğrendiğiniz ya da öğrenmek istediğiniz konuyu tamamen tek bir sayfada ele almanıza yardımcı olan görsel içerikli bir yöntem. Renklendirilmiş alanlarla beyninizin ilgisini çekeceği için daha motive olmanızı sağlayabilir ayrıca sizin için de kolay olur. Bir bilgiyi unutmamak için sık sık tekrar etmeniz ve beyinde kalıcı bir hale getirmeniz gerekiyor. Tekrarlar günlük,haftalık ve aylık bir biçimde yapılırsa veriminizi arttırabilirsiniz. Konuyla alakalı testler ve denemeler çözerek eksiklerinizi belirler ona göre de planınızda hangisine öncelik vermeniz gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz. Bunu hiç aksatmadan yaptığınız zaman kazanacaksınız.

Nasıl Verimli Ders Çalışabiliriz?

Tabii önemli olan şeylerden biri de kitap okumak. Beyninizin dinlenmesine ve daha geniş bi o kadar da kolay anlamasına yardımcıdır. Elbette ki severek okumak daha iyidir ama herkes kitap okumaya aşık değil bu yüzden de sevebileceğiniz ya da okunduğunda can sıkmayacak bir kitap seçip günde yarım saat okuyarak başlayabilirsiniz. Her akşam 10 dakikanızı da sudoku çözmeye ayırmanızı öneririm. 

Kendinize iyi bakın ve her zaman kendiniz için uğraşın. Ben bu önerileri yapmış olabilirim ama önemli olan sizin bu konudaki ciddiyetiniz ve anlayışınızdır. Kendi sınırlarınızı ve özgürlüğünüzü siz belirlersiniz. İlk olarak kendinize sonra da dünyaya yararlı olabilmeniz dileğiyle… 

Rapor Et

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

2 yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir