MÜZİK SAYESİNDE

-High Strung-

Dans ve müziğin uyumu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Özellikle final sahnesine bayılacaksınız.(Nathan Lanier-Torn final sahnesinde çalan parça ve Spotify’da filmin diğer müziklerini de bulabilirsiniz)New York’ta geçen gençlik ve müzikal filmi.Oyunculuklarda bazen göze batan yerler olabiliyor ama genel olarak ilham verici bir film.Bale sahneleri,keman parçaları bir hayli güzel. Bu filme bir şans vermelisiniz.

Müzikle ilgilenmek gerçekten size binlerce kapıyı açıyor.Sesleri daha dikkatli dinliyor,arka plandaki ritmi bir gizem gibi çözmeye çalışıyorsunuz.Yeni bir parça keşfettiğinde çalabildiğini hissetmek,notalarını bulmaya çalışmak,parmakların olur olmadık yerlerde piyano tuşlarını araması,enstrüman çalan birisiyle karşılaştığımızda henüz tanışmadan sempati duymak,hayran hayran bakışmalar,beğendiğimiz parçaları özel bir hediye almış gibi saklamak,ritim tutmak,heyecanlanmak o kadar doğal ve güzel duygular ki.

Keman çalmak da bütün bu duyguları içeriyor.Büyük bir ustalık ve aynı zamanda büyük bir zevk.Kendini ritme kaptırdığın zaman yayın ve sen varsındır artık.Ufak bir cızırtı bile parçayı yüzlerce kez tekrarlamana neden olabilir.Sadece en iyisini duymak ve yapmak istersin.Konserde kendi sandalyene oturduğunda içindeki o kıpırtıyı bir tek sen hissedebilir,hata yaptığında toparlamayı herkesten çok sen isteyebilirsin.Parmakların uyuşur,yay parmağını sıkmaya başlar,avuç içlerin terler.Tüm zorluklara rağmen sadece parçayı kazasız bitirmek istersin.Alkışların uğultusu gözünü kör eder.Kocaman gülümsemen ile sen fark etmesende seke seke oradan uzaklaşırsın ve gösteri biter.

yazar

Yazar: Noora

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.