Mutluluk Bir Tercihtir

 Her iz bize bir şeyler katar mı? Yoksa bizden bir şeyler alır mı? Biraz bunun üzerinde düşünmek istedim ve düşündüğüm şeyleri bu şekilde yazmanın ve paylaşmanın iyi olacağına inanıyorum. 

  Yaşanılan her şey kötü veya iyi ayırt etmeden bize her zaman bir şeyler katacağını unutmamak gerekir. Yani benim için öyle ve insanlar içinde bu iyi bir tercih olacaktır. Ben bunu mutluluk tercihi olarak görüyorum. Mutluluğun bir tercih olduğunu bilmek gerekir. İnsanlar yaşadıkları kötü ne varsa iyileştirmeye çalışırsa mutluluğun bir tercih olduğunu anlayacaklar. Bir an olsun gözünüzü kapatıp düşünün. En kötü anınızı , yaşadıklarınızı… Gözünüzü açtığınızda bu durum sizi o anlıkta olsa yine üzüyor veya hala kötü bir şey olduğunu düşünüyorsanız , bir kez daha şu şekilde düşünmeye çalışın ; öncelikle herkes kendisine değer vermeli , kendisine saygı duymalı. Yaşadığınız her neyse bunun size bir yük değil bir ceza değil , bir yaşanmışlık olduğunu ve yaşadığınız bu şeyin verdiği üzüntüye alışacağınızı unutmayın. Diğer önemli detay ise bana göre keşkeleri hayatınızda tutmamanız olur. Keşke demek ne o zamanı ne o olayı ne o kişiyi ve daha önemlisi ne de o sizi geri getirebilir. İnsan psikolojisinin anlık değişkenlik gösterdiğini unutmayın. Siz o an nasıl bir siz olduğunuzu bilemezsiniz. Hangi psikolojide olduğunuzu bilemezsiniz. Değil seneler öncesini , dünü hatta 10 dakika öncesine bile keşkelerimiz olabiliyor. Olmasın sevgili okurlar. Siz o anki siz değilsiniz. Bu bize ancak zarar verecektir. Ders almak dedikleri şey o anda kalıp keşke demek değil sevgili okurlar. Ders almak , keşke demeden bunu bu şekilde düşünmüş olsaydım zaten o anda bunu yapardım demektir ve sonrasında hayatın akışını bozmadan hayatınıza keşkeleri sokmamak olacaktır.

 
     İnsan düşünen bir valık. Öyleyse düşünün. Neyin size zarar vereceğini ya da neyin size iyi geleceğini düşünün. Düşünüp başasamazsanız bu size ders olur. Başarısızlık size kötü değil iyi gelmeli bu hususta. Yaşadığınız her şey sonrasında sizin mutluluk tercihiniz olsun. Tercihlerinizin mutluluğunuz ve değerinizin sembolü olması dileği ile…

 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.