Mutluluğun Labirenti

Herkes mutlu olmak ister, herkes hayatının her anında gerçekten içten bir şekilde gülümseyerek yaşamak ister ama böyle olmaz yani genelde böyle olmuyor, peki neden? Burada anlatacağım birçok anekdot TED Gibi Konuş kitabından alıntıdır. Kitapta değinilen biri olan Matthieu Ricard dünyanın en mutlu adamı olarak kayıtlara geçen biri. 2004’de Ricard Medison’da Wisconsin üniversitesi’nde bir çalışmaya gönüllü olarak katıldı; bu çalışmada Ricard’ın kafa derisine 256 minik elektrot yerleştirildi, bu çalışma düzenli olarak meditasyon yapan yüzlerce insanın üzerinde gerçekleştirildi ve elde edilen değerlere göre Ricard makinelerin ölçemeyeceği kadar mutlu bir insan bu yüzden de dünyanın en mutlu insanı olarak kayda geçti ama kendisi bu kadar mutlu olmaktan pek hoşnut değil  çünkü insanların ona sürekli bunu nasıl yaptığı ile ilgili sorular sormasından bıkmış vaziyette. Bir TED konuşmasında “aslında doğru yere bakan herkes mutlu olabilir, mutluluğu bulabilir” diyor Ricard mutluluğun bir seçim olduğunu ve kendinizi mutlu olmaya ikna etmeniz gerektiğini söylüyor. Öylesine söylendiğinde ne kadar saçma gelse de bunu mutluluğu ölçülemeyen birinin söylediğini düşünürsek hayatımızın pusulası olabilir.

Nasıl Seçeceğiz Bu Mutluluğu?

Yine aynı kitapta bir sonraki sayfada okuyucuya içinizi şenlendiren nedir diye soruluyor. Bu cümlenin doğru cevabını bulun, o zaman zaten mutluluğu elde etmiş olacaksınız.

Peki her şey çok kötüyken, hayatımız hiç yolunda gitmezken mutluluğu nasıl seçeceğiz ? Ricard’dın da dediği gibi; mutluluk nereye baktığın ile alakalıdır ve baktığın yerde ne gördüğün ile alakalıdır. Örneğin: nöroanatomist Jill Bolt Tyler yine bir TED konuşmasında; bir sabah kalktığı zaman deli gibi bir baş ağrısına sahip olduğunu, çok geçmeden dengesini kaybettiğini ve sağ kolunun tamamen paralize olduğunu fark ettiğini söyledi ardından hemen şu cümleyi kurdu “farkına vardım. aman Allah’ım felç oluyorum! Felç oluyorum!” Daha sonra Dr. Jill ekledi “beynimin sonra bana söylediği şey; vay canına bu müthiş! kaç beyin bilimcisi kendi beyinlerini içeriden inceleme fırsatını bulmuştur?” Dedi. Eğer Ricard’ı bir pusula olarak kabul edersek Dr. Jill, o pusulanın kuzeye bakan tarafı olacaktır. Anlatmak istediğim şey; bir insanın felç geçirirken bile mutlu olabileceği noktayı bulabilmesi ve o noktaya odaklanabilmesi, işte mutluluk bir seçimdir algısının kanıtı.

Asla pes etme

Hayat önümüze engeller koyabilir, insanlar bize engel olmaya çalışabilir, aklımıza hayalimize gelmeyecek şeyler yaşayabiliriz ama asla pes etmemeli ve hayata kaldığımız yerden daha güzel bir şekilde başlayabilmek için ne yapmamız gerektiğine odaklanmalıyız . Yine bir örnek vereceğim Amy Cuddy, kendisi Harvard işletme okulunda sosyal psikologdur fakat bu noktaya gelene kadar hayat ona pek de tatlı davranmamış. Küçükken ona üstün zeka teşhisi koyulmasına rağmen daha sonradan geçirdiği bir trafik kazasında başına aldığı darbelerden dolayı beyninin bir kısmı aşırı hasar görmüş ve zeka geriliği ile yaşamak zorunda kalmış. Ailesi ve arkadaşları ona üniversiteyi bırakması gerektiğini nasılsa bitiremeyeceğini söyleseler de ailesinin ve arkadaşları’nın ona sunduğu hayat pek cazip gelmemiş olacak ki konfor alanından çıkmayı, hayata meydan okumayı ve asla pes etmemeyi seçerek Harvard işletme okulunda sosyal psikolog olmuş.

Senin mutluluk yolun

Hayat , sana  sunduğu engelleri onları kabul ederek onlarla beraber yaşaman için değil; onları aşarak onlar sayesinde güçlenmen için verir.

Bir yerlerde mutluluğun var ve ona giden birden fazla yol var, mutluluk rotanı kendin seç ama yeter ki o labirentte pes etme. Seçtiğin rotaya göre yol uzayabilir ama seni temin ederim ki o yol bitecek ve bittiğine de değicek.

yazar

Yazar: Bengi-Temel

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.