MSM Nedir? Metil Sülfonil Metan, Eklemler İçin Neden Önemlidir?

Dizi Ağrıyan Erkek

Bir insanda kükürt yeterli miktarda bulunduğunda, eklemlerin ve tendonların esnekliği normal düzeyde kalır. Yaşla birlikte, bu bileşenin miktarı azalır. MSM – Metil Sülfonil Metan takviyeleri sağlıklı kemik ve eklem dokusunu korumak için kullanılır.

MSM Nedir?

Metil Sülfonil Metan, ana elementi kükürt olan sülfon sınıfının organik bir bileşiğidir. Formülü (CH3) 2S02’dir. Kükürt içeren bileşen bazı bitkilerde bulunur. Laboratuvarlarda yapay olarak da üretilmektedir. Madde için diğer isimler dimetil sülfon, MSM’dir. Kükürt, vücudun yaşamında gerekli bir bileşendir. Antioksidanların sentezinde yer alır ve çeşitli amino asitlerin bir parçasıdır. Eklem ve bağ dokuları için vücuttaki gerekli olan bu yapıların durumundan sorumludur. İlaçların hazırlanmasında ise kullanılmaz.

Dizi Ağrıyan Erkek

MSM, eklem ağrısı semptomlarını azaltmak, iltihabı hafifletmek ve bağışıklığı artırmak için alternatif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca spor hekimliğinde de yaygın olarak kullanılır. Metil Sülfonil Metan, tabletler veya kapsüller formunda mevcut olan aktif katkıların bir parçasıdır. En çok kondroprotektörlerle birlikte aktiftir. Diğer maddelerle birleşim sağlayan üreticiler, kondroitin ve glukozamin ile birlikte üretirler. Bu birleşim, eylemi tamamlar ve terapötik etkiyi arttırır. En yaygın birleşim, metil sülfonil metan-kondroitin, metil sülfonil metan-glukosamin, metil sülfonil metan-kondroitin-glukosamindir.

Glukozamin, kıkırdak üretiminde büyük rol oynayan bir bileşendir. Aynı zamanda kan damarlarını güçlendirir ve dokulardaki rejenerasyon süreçlerini uyarır, enzimlerin sentezi, iltihaplarını hafifletir. MSM ile ortak uygulama, maddenin etkisini arttırır.

Chondroitin kıkırdak için bir yapı malzemesidir. Bileşik içi sıvı üretimini uyarır, doku tahribatını engeller. MSM ile birlikte ağrı belirtilerini azaltır, eklem hareketliliğini arttırır ve mevcut hastalıkların ilerlemesini yavaşlatır. Üç bileşenden oluşan kompleks, kas-iskelet sisteminin durumunu olumlu yönde etkiler. Rejenerasyon işlemlerini başlatır, kemiklerde kıkırdaklı dokunun beslenmesini ve korunmasını sağlar, eklem hareketliliğini arttırır.

Farmakolojik Eylem

MSM sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, iç organların çalışmalarının dengelenmesine yardımcı olur. Kas kütlesini hızlandırır, hücresel beslenmeyi uyarır, bağların, eklemlerin, bağ dokusunun durumunu iyileştirir, kan dolaşımını arttırır. MSM, sinir dürtülerine etki ederek rahatsızlığı ve ağrıyı azaltır. Bu nedenle aktif spor yüklerinde birçok sporcu tarafından kullanılır.

Metil sülfonil metan, yoğun fiziksel efordan sonra doğal olarak kasları geri yükler. Bu, laktik asitte bir azalma ve dokulardaki iltihaplanma sürecinin ortadan kaldırılmasından kaynaklanmaktadır.

Bileşen yalnızca eklemler üzerinde değil, aynı zamanda cilt ve saçların durumu üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Kollajen üretiminde rol alır ve keratin, hücre canlılığını arttırır. MSM, antioksidanların sentezinde yer alır, hücrelerin geçirgenliğini arttırır. Bu da toksinleri ve laktik asidi kolayca alma yeteneğini geliştirir. Kompleks araçlarda glukozamin-kondroitin-msm için sonuç, her bir bileşenin özelliklerinden dolayı elde edilir. Kabul sürecinde, kıkırdak dokusu restore edilir, gerginlik ve ağrı giderilir. Kollajen, hyaluronik asit sentezi uyarılır, kalsiyum dengesi düzenlenir, yara iyileşmesi ve kırılmalar hızla iyileşir. Buna ek olarak, kolesterolde bir azalma oluşur ve kan dolaşımını artırır.

Koşu Yarışı

Hangi Durumlarda MSM Kullanılmalıdır?

Metil sülfonil metan, aşağıdaki durumlarda önerilir:

 • Osteoartritin önlenmesi ve tedavisi;
 • Vücutta kükürt eksikliği olması;
 • Romatoid poliartritin önlenmesi ve tedavisi;
 • Kronik tekrarlayan cilt ve yüz hastalıkları.

Bu madde ayrıca sporcular tarafından yarışma öncesi ve sırasında yoğun yükler sırasında alınır. İlaç antrenman sonrası stresi azaltır, giderir ve rahatlatır. Kullanım için glukozamin, kondroitin ve msm bazlı kompleks bir ajan kullanılması önerilir:

 • Yaralanmalardan sonra kurtarma esnasında
 • Kemik ve eklem hastalıkları tedavisinde
 • Kozmetik amaçlar için
 • Osteoartiküler sistemin kırığı ve diğer yaralanmalarda
 • Yaşa bağlı değişikliklerde.

Metil Sülfonil Metan Kullanma Talimatları

Glukozamin, kondroitin, MSM kullanım talimatları aşağıdaki önerileri göstermektedir:

 • Hamilelik ve emzirme döneminde güvenlik sağlanamadığından, sadece bir doktora danıştıktan sonra uygulayın.
 • Veri eksikliği nedeniyle, 16 yaşın altındaki kişilerin kullanması önerilmez.
 • Yemeklerle günde 1 ile 3 kapsül alabilirsiniz.
 • Kullanım süresi genellikle 1-2 aydır. Gerekirse, 3-6 ay sonra tekrarlanabilir.

Kontrendikasyonları ve Yan Etkileri

Metil sülfonil metan, vücudu olumsuz etkilemez. Ancak bazı durumlarda, gastrointestinal sistem bozuklukları, ciltte döküntü şeklinde aşırı duyarlılık reaksiyonları oluşabilir. Maddenin klinik denemeleri yapılmıştır. Çalışmaların sonuçlarına göre belirgin bir yan etki görülmemiştir. Uzun süreli uygulamanın etkileri konusunda veri bulunmadığını belirtmeliyiz. Doz aşımı vakası yoktur.

Kullanıcılar Ne Diyor?

Biyoaktif ek incelemeleri glukozamin kondroitin, msm kullanıcıları, güvenlik ve uzun süreli kullanım olasılığını gösterir.

Birçok not, eklem problemlerini çözmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Takviyeler dizlerdeki ağrıyı azaltır. Bazı insanlar, kullanım süresince etkili olduğunu belirtmiştir.

MSM Röntgen

MSM Hakkında İlginç Gerçekler

Kükürt vücuttaki kantitatif bileşimdeki dördüncü mineraldir. Madde her hücrede bulunur, metabolik işlemlere katılır.

İzlandalılar arasında en doygun sülfürik diyetidir. Bilim insanlarına göre, ada devleti çevresinde yüksek sülfür içerikli volkanlardan yararlanılıyor. Patlama ile ürünleri toprağa yerleşiyor ve sebzeleri normalden daha fazla maddeye doymuş hale getiriyor.

118 kişinin katıldığı test sonucunda eklem hareketliliğinde iyileşme, şişme ve ağrıda azalma tespit edilmiştir. Metil sülfonil metan, sağlıklı kemik ve eklemleri koruyan bir maddedir. Genellikle kondroprotektörlerle birlikte üretilir.

Glukozamin kondroitin, msm üreticileri tarafından verilen talimatlara uygun olarak alınır. Ürünü kullanmadan önce yararlarını ve risklerini dengelemek için doktorunuza danışın.

Yürüyen Johnnie
Serçeciler okumasın.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İnsanı Sınayan En Acı His: Haksızlığa Uğramak
İnsanı Sınayan En Acı His: Haksızlığa Uğramak

İnsanı Sınayan En Acı His: Haksızlığa Uğramak

Sonraki
Her Şey Çok Güzel Olacak
Her Şey Çok Güzel Olacak

Her Şey Çok Güzel Olacak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.