MR. NOBODY ''Bay Hiçkimse '' (2009)

Mr Nobody ”Bay hiçkimse ” isimli filmimizin konusu 2092 yılında ölümsüzlüğü bulan ve bu şekilde yaşamını sürdüren insanların arasında yaşayan 117 yaşındaki son ölümlü insanın kim olduğunu bulmaya çalışıyorlar . Kim olduğunu , kökenini merak ediyorlar ve bunu bulmaya çalışıyorlar . Ancak hiçbir kayıt yok bu 117 yaşındaki insana dair . 

Baş karakterimizin adı Nemo ve o bir çocuk . Ancak bilmelisiniz ki o sıradan bir çocuk değil . Ona bir seçenek sunarsanız ve o mu yoksa bu mu derseniz o ileriyi görebilir ve hangi seçeneğin kendisi için iyi olduğunu henüz bir seçim yapmadan anlayabilir . 

Ne kadar da güzel değil mi ? Keşke bu gündelik yaşamımızda da mümkün olsa . Ve hayatımızda yanlışlara yer olmasa …

Nemo henüz 9 yaşında iken anne ve babası ayrılık kararı alıyor . Ve Nemo ‘ nun seçim yapması gerekiyor . 

Nemo kurgusal zekası sayesinde seçim yapmadan önce düşünüyor . Yaşayabileceği tüm olasılıkları görüyor . 

Aslında o kadar da güzel bir şey olmayabilir bu durum . Sonuçta bizler yarın ne olacağını görmeden uyuyup ertesi güne umutla kalkıyoruz ancak bu Nemo ‘ nun öyle bir şansı yok . İnsan böyle bir durumda kendini robot gibi görebilir . Bu pek de hoş bir durum değil .    

Bu film kurgu da olsa bir mantık çerçevesinde olmalı . Peki 9 yaşında bir çocuğun böyle şeyler yaşamasını nasıl değerlendiriyorsunuz  ? 

Geleceği görüyorsa evlilik , ayrılık ,  aldatma , sevinç ,  kaza , ölüm ve cinselliğe dair herşeyi görüyor bu çocuk . Nasıl oluyor da psikolojisi bozulmuyor ?

Açıklaması ise şuymuş .

Nemo’nun henüz dünyaya gelmeden önce Cennet’te iken diğer çocuklarla olan görüntülerini görürüz. Nemo’ya göre bebekler dünyaya gerçekleşecek ve yaşanacak her şeyi bilerek gelirler. Ancak onlar dünyaya gelmeden önce melekler parmaklarını onların dudaklarına değdirirler ve bu onların her şeyi unutmalarını sağlar. Ama her nedense melekler Nemo’ya dokunmayı unuturlar böylece Nemo dünyaya geldiğinde yaşanacak her şeyi hatırlar. Bu yüzden onun hayata dair bilgisi üst seviyededir.

Nemo film boyunca farklı hayatlara bürünüyor . Bir nevi alternatif hayatlar yaşıyor . Evleneceğinde bile eşleri yaşayacağı sorunları önceden görüp ayrılma şansı var . 

Tam 9 hayat yaşıyor . 

1 – Kurgulara başlamadan önceki 9 yaşındaykenki hali

2 – Annesi ile gittiği hayat

3 – Babası ile gittiği hayat

4 – Hiçbirisi ile olmadığı bir hayat  ( yaşlılık  hali )

5 – Anna ile evli olduğu hayat

6 –  Jean ile evli olduğu hayat

7 –  Elisa ile evli olduğu hayat

8 –  Uzay gemisindeki-Mars’taki hayat

9 – Hastanede yaralı halde devam eden hayat  

Kesinlikle sıkıcı olmayan ve son derece zevkli olan güzel bir film . İzlemenizi öneririm …

 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 Yorum