Mikroplastikler

Hepimiz çevre kirliliğinden haberdarız. ‘Ne çevreyi kirletir?’, diye sorsak sanırım ilk söyleyeceğimiz şey ‘çöpler’ olur. Peki ilk aklınıza gelen çöp görüntüsü suda yüzen, toprağa batmış bir plastik midir yoksa cam, kimyasal atıklar gibi başka bir materyal mi düşünürsünüz?

Çoğu kişinin aklına günümüzde pek çok maddenin yapısında bulunan ve hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştıran plastikler gelir kirlilik denince. Elbette pet şişelerden, poşetlerden, araba lastiklerinden, pipetlerden herkes haberdar peki mikroplastikler?

Mikroplastik 5mm’den daha küçük plastikler anlamına gelir. Yani gözle görmemiz oldukça zor. Aklımıza o ilk gelen büyük plastiklerin parçalanması, soyulması ve çevreye dağılması ile oluşurlar. Bu parçalanma kendiliğinden olmuyor elbette UV ışınları, dalgalar, canlılar ve benzer unsurlar bu işte oldukça etkili. Bilinçli olarak kullanılma amacıyla üretildikleri de oluyor, ürünlerin içerisinde doğrudan da yer alabiliyorlar.

Mikroplastiklerle her türlü çevrede karşılaşılabilir ancak başlıca dağıldığı alan sular olarak gösterilir. Ayrıca su filtrelerinden etkilenmeden de geçebilirler. Sularda büyük oranda bulunan bu plastik türü burada yaşayan canlıların bünyelerine beslenme, beslenenle beslenme gibi yollarla kolayca girebiliyor. 

Eğer hala bize olan etkisini fark ettiremediysek bir de şu açıdan bakalı: Bizim bu alandaki yaşamı mahvetmemiz ve doğrudan bu canlılara zarar veriyor olmamızı bir yana koyalım ki bu deniz ürünlerinden beslenebiliyoruz.

Sadece canlılar yoluyla değil, kullandığımız bazı ürünlerden (boyalar, kozmetik ürünleri gibi) soluma, dokunma yoluyla da maruz kalabiliyoruz. Tüm bu etkenler bizde de bir biyolojik birikime zemin hazırlıyor.

Çevreyle beraber yaşıyoruz, onunla beraber ilerliyoruz. Kendi rahatımızı ve sağlığımızı önemsediğimiz kadar diğer canlıların ve doğanın bütünlüğünü de önemsemeliyiz. Çünkü doğadaki değişimlerden etkilenmememiz mümkün değildir.

Bilinçlenmeli ve bilinçlendirmeliyiz. 🙂

yazar

Yazar: Akasyaben

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.