Medea Efsanesi

Medea Efsanesi

Medea Efsanesi

Güzeller güzeli büyücü Medea’nın hikayesi…

Medea M.Ö 431 yılında Yunanistan’ın büyük trajedi şairlerinden biri olan Euripides tarafından yazılmış aynı zamanda filmi de çıkan ve Yunanistan’ın altın çağı özelliklerini taşıyan mükemmel bir eserdir.

Gururlu ve iki çocuk annesi olan Medea, eşi Iason’a körkütük aşıktır. Dönemin getirdiği şartlar doğrultusunda eşine hak vermek zorundadır ve erkeğine karşı gelemez. Çok eşliliğin normal görüldüğü bu dönemde Iason, Kral Kreon tarafından sevilen ve Kral’ın kızıyla evlendirmek istediği güçlü, kaslı ve yakışıklı bir adamdır.

 

Medea Efsanesi

Iason başlarda Medea’ya onu ve çocuklarını bırakmayacağını ve onları da bir süre sonra yanına alıp çok zengin olacaklarını söylese de Kral’ın kızının cazibesine dayanamaz ve ona aşık olur. Medea’nın onuru zedelenmiştir ve Medea, Kral tarafından sürgün edilir. Hain Iason’ın sonu tabi ki mutlu son olmayacaktır. Aynı zamanda büyücü olan Medea tarafından herkesin sonu lanetlenmek  olacaktır. Fakat bu lanet öyle alışılagelmiş bir lanet değildir. Medea akıllı bir kadındır ve önce kaleyi içten fethederek Iason ve Kral’ın kızının düğün günü geline hediye olarak zehirli bir taç, zehirli bir duvak ve hançer gönderir. 

Aynı zamanda çocukları da kabul etmesini ve eğer çocukları kabul ederse oradan gideceğini başka bir ülkeye taşınacağını söyler. Prenses her şeyi kabul eder. Hediyeler için başına geleceklerden habersiz olarak teşekkür eder. Prensesin teni, tacı ve duvağı taktığı gibi bembeyaz olur ve dizlerinin üzerine düşer. Taçtan birden alevler çıkmaya başlar. Prenses biran önce taçtan kurtulmaya çalışır. Kral kızını o şekilde görünce onu kurtarmaya gider fakat o da Medea’nın lanetine kapılmıştır. Medea eve gider. Bu seferki lanet kendisine olacaktır. Medea, Tanrıların onu sonsuza kadar lanetleyeceğini bile bile aşkı için çocuklarını öldürecek ve Iason’dan bu şekilde intikam alacaktır.

İçeriden çocukların yakarışları gelir fakat Medea hiç düşünmeden çocuklarını öldürür. Iason nefes nefese gelir ve Medea’dan çocukları ister. Medea çocuklarla birlikte kanatlı yılanlar tarafından çekilen uçan arabaya biner ve oradan uzaklaşır. Bunu gören Iason kahrolur ve böylece o da Medea tarafından sonsuza kadar lanetlenir. Medea, Iason’ın bu halini gördükçe acılarının hafiflediğini hisseder.

Hale Uzun
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Manyetik Mühür
Sonraki
Felsefe Cevap mı Verir, Soru mu Sorar?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.