in

Maske tak demek yetmez

Ülkemizde de merakla beklenen Kurban Bayramı ile ilgili heyecan dorukta. Yurdumuzun dört bir yanındaki milyonlarca vatandaşımızın merakla bekledi . Sokağa çıkma yasağı sorularına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıt verdi. 

Cumhurbaşkanı’ndan Açıklama 

“Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor ama değerlendirmesini Bilim Kurulu yapacağı gibi biz de Bilim Kurulu ile bunu tabii paylaşabiliriz.” diye konuştu.Pazartesi günü yapılan Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, sokağa çıkma yasağıyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Kurban Bayramı’nın özellikleri ve hususiyetinin çok farklı olduğunu belirten Erdoğan, “Tabii o gün kurbanlar kesilecek. Kurbanları kesmenin yanında tabii herkes özellikle birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Ama şu an için gündemimizde böyle bir durum (kısıtlama) yok.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Açıklama

“Kurban Bayramı’nı mevcut şartlarda ruhuna en uygun şekilde yaşamanın yolunu biliyoruz. Gelenek ve göreneklerimizle bayramı daha da zenginleştiriyoruz. Kurban bayramında kısıtlama gündeme getirilmemiştir. Kurban Bayramı’nda işi öyle ciddiye alalım ki artık gözümüz vaka tablosunda olmasın.” dedi . 

Sağlık Bakanı Koca’dan bayram uyarıları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’nin günlük corona virüs tablosunu açıkladı. Türkiye’de son 24 saatte 942 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 14 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 228 bin 924, can kaybı 5 bin 659 oldu. Son 24 saatte, 996 kişinin daha iyileşmesiyle Covid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 212 bin 557 oldu.Öte yandan Bakan Koca bugün Bilim Kurulu Toplantısı’nda flaş açıklamalarda bulundu. Bakan Koca Kurban Bayramı’nda kısıtlama olmayacağını belirterek uyulması gereken kuralları madde madde açıkladı.

Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çeken Bakan Koca, vatandaşlara hayvan satış alanlarında kısa süreli kalınmasını, kurbanlık alışverişlerinin belediyelerin tahsis ettiği ve denetlediği merkezlerden yapılmasını, müşteriler ile satıcıların el sıkışmamasını, 65 yaş üstü ve kronik hastaların kurban kesim alanlarında bulunmamasını, kurbanların belediye kesim alanlarında ve mümkün olduğunca az katılımla gerçekleşmesini, maske ve sosyal mesafeye kesinlikle dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Ömrüm Kara Tunçbaş’a açıklamalarda bulundu. Yavuz, virüsün kurban etinden değil, kurban pazarlarındaki kalabalıktan bulaşacağına dikkat çekti ve bayramda alınması gereken önlemleri anlattı.

Eski bayramlar gibi bir bayram geçirmememiz lazım. Mümkün olduğunca farklı evlerde yaşayanlarla görüşmemeli, bayramlaşmaları ertelemeli, kalabalık ortamlarda bulunmamaya devam etmeliyiz.

Bayramlaşmalarda maske takmaya, mesafeyi korumaya dikkat etmeli, mümkünse telefon aracılığıyla bayramlaşmalıyız. Dünyada da Türkiye’de de salgın devam ediyor, vakalar artıyor, dikkat etmeye devam etmeliyiz, genel olarak bunları konuştuk.

Bunlara rağmen Kurban Bayramı gelince maalesef kurallara uymadılar .. Tatil yerlerinde 50 kişiden 40’ı maske takmıyor. Takan 10 kişi de düzgün takmıyor.
polise bile maskesi yok !!

Maske tak demek yetmez…

Halk sağlığı uzmanı Prof. Tacettin İnandı, bütün kurallara uyulsa bile salgınla mücadelenin yetersiz olacağını savunuyor:

“Sağlık Bakanlığı şu anki sayıları nasıl görüyor; yeterli mi, uygun mu, kabul mü? Bilmiyoruz. Ama aşağı çekmek istiyorsa ya yeni önlemler alacak ya da alınan önlemlerin uygulanmasını güçlendirecek. ‘Maske takın’ demek yetmeyebilir. Neden takmıyor, onu anlamak lazım. Acaba temin etmek zor mu, pahalı mı, ona verecek parası mı yok, bunları araştırıp ihtiyacı olan herkese maske dağıttıktan sonra denetlemesini yapabilirsin. Geçenlerde bir mahkeme, ‘devlet vatandaşlara maske vermek zorunda’ diye bir karar aldı. Dezenfektan, temizlik malzemeleri için de aynı şey söz konusu.”

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.