Manifesto

Manifesto

Manifesto

Hepimizin kalbini sızlatan kadın cinayetleri yine güne damgasını vurdu. 22 yıllık sanat dalı eğitimcisi olarak, sanatın insan üzerindeki iyileştirici gücünü çok iyi deneyimledim. Sanatın hangi dalı olursa olsun davranış, estetik ve ruh ayarlarına olumlu etkisi büyüktür. Yaşanılan vahşi davranış ve söylemler kaçınılmaz bir sondur. Televizyonlardaki dizi formatları, programlar şiddeti normalleştirmiştir. Bıçak, silah artık çocuk sayılabilecek yaşlardaki insanlarda normal karşılanmaktadır. Herkesin bildiği ortak sorunlar çığ olmuş, iyi kötü ayırmadan hepimizi ezmeye başlamıştır. Eğitim, sanat, sevgi, hoşgörü kavramlarını güçlendirmek ve çocuklarımızı ileride sağlıklı ebeveynler olmaları adına vicdanlı olarak yetiştirmek tüm eğitimcilerin misyonudur. İnsanlar yardım isterken seyirci kalan, yardım edeceği noktada uzak duran ve hatta şiddeti kayıt altına alıp ilan edenler kayıp insanlardır. Yapılan davranış olumlu ya da olumsuz domino etkisi yaratır.

Manifesto

Kayıp insanları kazanmanın tek yolu kaliteli bir eğitimdir. Olumsuza şahit olmak, geleceğin grileşmesidir. Yıllarca “dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey” diye haykırdık. Suç işleyen organizmaların bizi duyup anlaması için, sağır olan kulakların açılıp, kör gözlerin aralanması, ruhların ve vicdanın dile gelmesi için eğitim şarttır. Olması gerektiği gibi tam dozunda eksiksiz, fazlasız. Müzik dinlediğinde kemiğine işlemeli insanın, kalbine dokunmalı. Ruhunu yumuşatmalı. Bir sanat eserine bakmayı, onu anlamayı öğrenmeli. Renkler ile işlemeli kendini. Yaşamın matematiğini çözmeli, Türkçesine sahip çıkmalı, dinini, inancını, ahlakını kuvvetlendirmeli. Yaşam amacı olmalı insanların, daha ne yapabilirim, nasıl faydalı olurum diye kıvranmalı. Bir eğitimci hiçbir zaman motivasyonunu kaybetmemelidir. Herkesin bildiği şeyleri yazdım. Çözüm bunları uygulayabilmekte. Her canlının yaşam hakkında hepimizin payı vardır. Hayvan hakları diye çırpınıyoruz. İnsana değer vermeyen diğer canlılara hiç değer veremez. İnsani bir yaşam, adalet, suç ve ceza olmalıdır. Kalın sağlıcakla. 

yazar

Yazar: Handan Günaydın

🦋Görsel sanatlar öğretmeni ~öğrenme meraklısı~ kitap sevdalısı~ insan psikolojisine meraklı ve hayran~enerjisine sahip çıkan~kendisiyle barışık~seven sevilen ~ruh duygu davranış huy estetiğin önemseyen. 💕
kedileri olan evli ve bir çocuk sahibi üretmeye ve faydalı olmaya aşık biriyim. 🎱

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.