Liseye Başlayanların Tecrübesizliği

Öğrenciler iyi bir lise kazanabilmek uğruna onca uğraş ve çabanın ardından geçtikleri lisede bir boşluğa düşüyor . Bireysel olarak her öğrenciyle özel olarak ilgilenilmesi gerekirken maalesef ki devlet okullarında bu özen ve ilgi gösterilmiyor . Öğrenci ise bir daha sınavla karşılaşmayacağını zannedip boş bir zihniyet içinde dört yılını heba ediyor . En kötüsüde o dört yılın asla bitmeyeceğini zannetmesi …   

Dört yılın ardından derin bir pişmanlık duygusuna kapılıyor . Çünkü o artık bir mezun . Ama liseden elinde kalan herhangi bir bilgi yok . Zevk ve hiçbirşeyi kafaya takmadan geçirdiği dört yılı pişmanlıkla anıyor .   

Artık harekete geçmesi gerektiğini anlıyor . İşe sınav adlarını öğrenmeyle başlıyor . Ve ilk sınavı olan tyt yi yani 9 ve 10. sınıfını halletmeye çalışıyor . Her masaya oturuşunda zamanında çalışmamasının pişmanlığını yaşıyor . Tyt yi bitirdiğini anladığı sırada Ayt nin kendini beklediğini görüyor . Bu zamana kadar kendini sayısalcı olduğu zeki olduğu konusunda inandırmıştı . Ancak çalışmaya başladığında yapamadığını ve yetiştiremeyeceğini düşünmesiyle eşit ağırlık – sözel gibi bölümlere yöneliyor . Kafası karışık nasıl çalışacağına dair de bir fikri yok . Çeşitli sitelere giriyor ,nasıl bir yol izlemesi gerektiğini araştırıyor . Ve hep kendine sitem ediyor . Ülkemizdeki çoğu öğrenci bilinçsizlik yüzünden bunu yaşıyor lise yıllarında , gençlerin şiddetle bilinçlendirilmesi ve topluma yarar sağlayacak konuma getirilmesi gerekiyor . 

zehra gülsüm
blogger
8 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Şiirler Hayatın Karineleridir.
Sonraki
Anadolu’nun Barış Kraliçesi: PUDUHEPA

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Ocak ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.