Liseye Başlayanların Tecrübesizliği

Öğrenciler iyi bir lise kazanabilmek uğruna onca uğraş ve çabanın ardından geçtikleri lisede bir boşluğa düşüyor . Bireysel olarak her öğrenciyle özel olarak ilgilenilmesi gerekirken maalesef ki devlet okullarında bu özen ve ilgi gösterilmiyor . Öğrenci ise bir daha sınavla karşılaşmayacağını zannedip boş bir zihniyet içinde dört yılını heba ediyor . En kötüsüde o dört yılın asla bitmeyeceğini zannetmesi …   

Dört yılın ardından derin bir pişmanlık duygusuna kapılıyor . Çünkü o artık bir mezun . Ama liseden elinde kalan herhangi bir bilgi yok . Zevk ve hiçbirşeyi kafaya takmadan geçirdiği dört yılı pişmanlıkla anıyor .   

Artık harekete geçmesi gerektiğini anlıyor . İşe sınav adlarını öğrenmeyle başlıyor . Ve ilk sınavı olan tyt yi yani 9 ve 10. sınıfını halletmeye çalışıyor . Her masaya oturuşunda zamanında çalışmamasının pişmanlığını yaşıyor . Tyt yi bitirdiğini anladığı sırada Ayt nin kendini beklediğini görüyor . Bu zamana kadar kendini sayısalcı olduğu zeki olduğu konusunda inandırmıştı . Ancak çalışmaya başladığında yapamadığını ve yetiştiremeyeceğini düşünmesiyle eşit ağırlık – sözel gibi bölümlere yöneliyor . Kafası karışık nasıl çalışacağına dair de bir fikri yok . Çeşitli sitelere giriyor ,nasıl bir yol izlemesi gerektiğini araştırıyor . Ve hep kendine sitem ediyor . Ülkemizdeki çoğu öğrenci bilinçsizlik yüzünden bunu yaşıyor lise yıllarında , gençlerin şiddetle bilinçlendirilmesi ve topluma yarar sağlayacak konuma getirilmesi gerekiyor . 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 Yorum