Li Program Tekniği İle Yazılan “e” Harfi Kullanılmayan Kitap

Li Program Tekniği Nedir ? 

Bir yazarın eserinde karar verdiği bir harfi kullanmadan oluşturduğu yazım tekniği . 

Georges Perec bu Kayboluş kitabını yazdığında yaşadığı savaş benzeri duruma tepki oluşturmak istemiştir . Bu yüzden kitabını bu tekniğe uyarak yazmış ve e harfini hiç kullanmamıştır . 

Bilindiği üzere Georges Perec yabancıdır . Dolayısıyla yazılan kitap da yabancıdır .

Bu kitabı çeviren çevirmen Cemal Yardımcı da eseri çevirirken yazarın yaşadığı duruma saygı göstererek aynı teknikle çevirmiş ve e harfini o da kullanmamıştır . 

Yıllar öncesinde okuduğum bir kitaptan adını duyarak not aldığım bir kitaptı . Aslında adını duyduğunuzda pek de merak uyandıracak bir kitap gibi durmuyor . Ne olabilir ki en fazla diye düşündürüyor insanı .

Başta bilim kurgu tarzı bir kitap olduğunu sanmıştım . Ardından içeriğine bakmak istedim . İşte tüm ilgim o anda başladı bu kitaba dair .

Bir yazar neden kitabında e harfini kullanmaz ki ? 

Bu ilginç kitabın içeriğine gelecek olursak ;

Kitabın ismi tahmini  verilere göre yazarın annesinin o dönemde yaşanılan Yahudi soykırımda kaybolması üzerine yazar tarafından koyuluyor . 

Kitap yazan çoğu yazar bir ressamın tüm renkleri kullanarak zihnindekini yansıtamadığı gibi 29 harfi bile yetersiz buluyor . 

Kitap 29 bölümden oluşuyor ve 6. bölümün sayfaları boş . Ne kadar da ilginç değil mi ? Alfabenin 6. harfi e diye yazar 6. bölümü boş bırakmış . 

Yazar her ne kadar yabancı da olsa Türk kültürümüzden haberdar . Kitabında e harfine yer vermese de Türk kültüründen bahsetmiş . 

“Karşılaştığı insanlar ona bir iş, bir barınak, bir ufuk sunup yaşadığı başkalaşıma katkıda bulunuyormuş.

Ak bir boşluğun arkası karanlıkla doludur. Yazılanı anlamıyorsan yazılmayana bak.”

“Türk üst kimliğini sindirim açısından başat bir bağlantı noktası oluşturan, o buralara has tarz, o buram buram mahalli koku içimi ısıtmıştı.”

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 Yorum