in

Kürtçe Müziği Dinlediği İçin Öldürüldü

Ankara’da Barış Çakan adına bir genç, iddialara göre kürtçe müziği dilediği için kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. 

Ankara Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde akşam saat 22.30’da Ağrı Patnos’lu Barış Çakan (20) kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.  Ailesinden alınan bilgilere göre gece arkadaşlarıyla parkta oturmak için evden çıkan Çakan, iddiaya göre Kürtçe müzik dinlediği için üç kişilik bir grubun saldırısına uğradı.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Emrullah Acar’ın haberine göre; Çakan ve arkadaşına saldıran kişilerin kimliklerine ilişkin ise bir bilgi edinilemedi. Saldırı sonucu kalbinden yaralanan Çakan olay yerinde yaşamını yitirdi. Üç saldırganın ise olaydan sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

Özel Etimad Hastanesi’ne kaldırılan Çakan’ın cenazesinin yarın toprağa verilebileceği bilgisini veren kuzeni Doğan Çakan, daha önce Kürtçe müzik dinledikleri için kendilerinin de saldırıya maruz kaldığını belirtti. 

Bu olay nedeniyle Twitter başta olmak üzere sosyal medyada kaos oldu. #BarışÇakan etiketi Twitter’de TT oldu. Barış Kaçan’ın öldürülme olayının, Türkiye’de ABD gibi ırkçı ve faşist kavramlarının bulunduğunu ispat ettiği söyleniyor. Sosyal medyada olayı kinen kullancılar, bu katillere en ağır ceza verilmesini talep ediyorlar. 

Ayrıca Twitter’de #KatilAKP etiketi gündeme geldi. Bu olayın asıl sebebi AKP’nin siyaseti olduğu iddia ediliyor. Vatandaşlar, 2017 yılında Diyarbakır’da katledilen Kemal Kurkut’un katilinin tutuksuz yargılandığı ve 3 ay sonra görevine dödüğünü hatırlatarak; Türkiye’nin her yerinde kin, nefret nedeniyle her gün vatandaların öldürülmesinin AKP ve hükümetin adaletsizliğinden kaynaklı olduğunu söyleyip Erdoğan’ı ve AKP’yi suçluyorlar.

T.C. Ankara Valiliği, olayla ilgili yaptığı açıklamada Çakan’ın kürtçe müziğü dinlediği değil, canilerin ezan okurken yüksek sesle müzik dinledikleri için Çakan’ın onlara gidip uyardığı için katledildiğini söyledi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

“31.05.2020 Pazar günü akşam saatlerinde meydana gelen, bıçakla adam öldürülmesi olayıyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden kasıtlı ve yanlış iddiaların paylaşıldığı müşahede edilmesi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B. A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir.Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir. Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır.”

Bariş Kaçan’ın öldürülme sebebi ne olursa olsun bu hakikati dğiştiremeyeceğiz: Artık ABD’den pek farkımız yok;biz de faşist ve ırkçılarla yaşıyoruz. Ülkemizde kin ve nefret cinayetleri her gün artarken, acaba bir gün bu katiller adil bir şekilde yargılanacak mı? Umarım. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.