KRİYONİK BEDEN DONDURMA

1980 yılının Aralığın 30’unda -30 C hava şartlarının yaşandığı gün araba içindeyken aniden karşınıza çıkan yarasa ile buz üzerinde ilerleyen aracınızın kaymasıyla savruluyorsunuz. Fakat yoğun kardan dolayı bir yere çarpmıyor, yani kaza yapmıyorsunuz .

Aracınızın boşa dönen tekerlekleri, havanın soğukluğu ve kardan dolayı ilerleyemediğiniz arabanızın içinde bekliyorsunuz. Çevrenizde ne bir ev ne bir insan ne de bir ses var. Aracınızın içi gittikçe soğuyor. Ve sizin uykunuz geliyor. Tekrar uyanırım diyerekten 5 dakikalığına gözlerinizi kapatıyorsunuz .

Geçen 6 saatin ardından bir araba sizi fark ediyor. Fakat siz donmuşsunuz. Yüzünüzde ne bir sıcaklık ne de bir esneme kalmış. Ölü gibi kıpırtısızsınız .

Sizi bulan hemen bir polise haber veriyor. Ambulanslar geliyor. Acil durum teknisyeni nabzınızı ölçmeye çalışıyor. Yapamıyor. Damar bile bulamıyor. Bir cihaz kullanıyor ve donmanıza rağmen dakikada 6 kez kalbinizin attığını görüyor. Metabolizmanızı düzene sokuyorlar ve hastanede birkaç hafta yatmanızın ardından tamamen iyileşiyorsunuz.

Bu olay gerçekten ABD’nin Minesota isimli eyaletinde Jean Hilliard Vig’in başına geliyor ve Montreal gazetesinde yayınlanıyor. Tabi bu duruma örnek oluşturabilecek birçok insan vardır.

Yaşadığı kansere bir gün çözüm bulunur umuduyla kendini isteyerek donduran insanlar vardır. Kimisinin bedeni yanlış ayarlamalar sonucu çürüse de insanlar bu konuda umutlu. Fakat bilinen bir gerçek var ki insan bedeni çok düşük sıcaklıklarda donup sonradan eski haline tekrar gelebilecek kadar güçlü ve inanılmaz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

3 yorum

Yorum Yazın
  1. Bilimkurgu filmlerinde yer alıyordu fakat artık hayatımızın gerçek olan bir parçası.Ve bunun gibi birçok deneyim laboratuvar ortamında insanlardan habersiz bir şekilde uygulanıyor.
    Umarım sonumuz hüsran olmaz:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.