Koronavirüs Laboratuvarda Üretilmiş

Dünyayı kasıp kavuran korona virüsün Çin’in Wuhan kentinde deniz ürünleri pazarında yarasalardan insanlara sıçradığı iddia edilse de laboratuvar ortamında üretildiği iddiaları güçlendirecek bir video internet ortamında dolaşıyor. Wuhan kentinde ilk korona virüs vakalarını ilan edilmeden 3 hafta önce 9 Aralık 2019’da çekilen bir videoda Vincent Racaniello, İngiliz zoolog ve EcoHealth Alliance başkanı Peter Daszak ile bir röportaj yaptı. Bu röportajda Dünya Sağlık Örgütü müfettişinin Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde insan hücreleri ve insanlaştırılmış fareler üzerindeki değiştirilmiş korona virüs testlerini tartışıyorlar.

Peter Daszak’ın örgütü olan EcoHealth Alliance, dünyayı yeni hastalıkların ortaya çıkmasından korunmak ve pandemileri tahmin etmek için kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Yarasalardaki korona virüs üzerine araştırma yapabilmek için 2014’ten 2019’a kadar ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden milyonlarca dolarlık fon almış. 5 yıllık süre içerisinde yapılan araştırmaların ilk aşamasında Çin’deki yarasalardaki korona virüsleri araştıran Çinli virolog olan Shi Zhengli (Yarasa Kadın) 2017’de meslektaşı Cui Jie ile SARS korona virüsünün Yünnan’ın ücra bir bölgesindeki yarasa popülasyonundan kaynaklandığını keşfetmiştir. Bu araştırmalar için ABD’den 3,7 milyon dolar fon almıştır.

İkinci aşama 2019’da başlamış, Kuzey Carolina Üniversitesi’nden Ralph S. Baric’in laboratuvarından insanlaştırılmış farelerde korona virüsler ve kimeralar üzerine araştırmalar yapmıştır. Bu yapılan araştırmalar için Trump yönetimindeki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden finansman sağlanmıştır.

Videoda Peter Daszak, araştırmalar sonucunda SARS’ın yarasalardan kaynaklandığını ve daha fazla korona virüs bulmak için laboratuvar ortamında çalıştıklarını ve bunun sonucunda 100’ün üzerinde korona virüsü bulduklarını, bazı korona virüslerin insan hücresine girebileceğini dile getiriyor. İnsan vücuduna giren korona virüslere karşı antikorların tedavi edilemeyeceğini ve onlara karşı aşı yapılamayacağı konusunda uyarılmalarına rağmen ekibin daha sonraki süreçlerde salgına neden olabilecek bir yayılma karşısında neler yapılabileceğini öğrenebilmek ve pan-koronavirüs aşısı geliştirmek amacıyla çalışmalarına devam etmişlerdir.

Videonun devamında Daszak, Pandemi başlamadan önce laboratuvarda koronavirüsleri değiştirdiklerini söylüyor. Daszak’ın açıklamalarına göre, aşıyı yaratabilmek için kimeralarla GoF deneyleri kullandıklarını, bu deneylerde insan ACE2 proteini bu kimeralarla genetik olarak modifiye edilmiş fareleri enfekte ettiklerini söylüyor.

Genel Tıp Dergisi olan The Lancet dergisi, Wuhan laboratuvarı ile yakın bağları olan EcoHealth Alliance çalışanları tarafından organize edilen e-posta aldıklarını açıkladı. Korona virüs pandemisi ortaya çıkınca Peter Daszak, EcoHealth Alliance’nin bu laboratuvar çalışmalarında yer almadığını, kamuoyundan saklanılmasını isteyen bir e-posta göndermiş. Virüs kaynaklı salgınlar konusunda medya soruşturmaları için danışman olan Peter Daszak, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün insanları enfekte edebilen daha güçlü virülansı korona virüsler yaratmayı deneyen ilk kişi olarak biliniyor. Ayrıca basında corona virüs Wuhan laboratuvarı sızıntısını örtbas etmeye yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Videoyu buraya bırakıyorum. Videonun yayınlandığı tarih 9 Aralık 2019  Korona virüsün laboratuvarda yapıldığını açıklayan video

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.