Koronabiliyor musun? #beniyıka

Koronabiliyor musun? #beniyıka

Bilgilenelim, bilgilendirelim.

#beniyıka

➤▬●  Koronabiliyor musun?

➤▬●  Korunabiliyor musun?

#beniyıka

“Bilim adamları, virüsün farklı malzemeler üzerinde ne kadar süre kaldığını da baktılar. Birkaç saat veya gün bekledikten sonra yüzeyleri sildiler ve petri kabındaki hücrelere hala bulaşıp bulaşamayacaklarını kontrol ettiler.

Virüsün en çok sevdiği malzemeler, bulaşıcı mikropların üç gün sonra hala toplanabileceği ve biraz daha uzun süre dayanabileceği paslanmaz çelik ve plastikti. Virüs bu malzemeler üzerinde en az 3 gün hayatta kalabiliyor. Ayrıca bakır üzerinde 4 saat, hava odasında ise yaklaşık 3 saat dayanabiliyor.

Virüsün tam olarak nasıl yayıldığından emin olmak için ayrıntılı epidemiyolojik çalışmalar yapılıyor. Ancak yeni laboratuvar bulguları en azından kargo paketlerine veya plastik cep telefonu kılıflarına yapışabileceğini gösteriyor.

İnfluenza gibi bazı virüslerde, bir yüzeye dokunmak milyonlarca viral partikülü sadece birkaç saniye içinde süpürüyor. Diğer çalışmalar, insanların yüzlerine saatte 20 defadan fazla dokunduğunu gösteriyor. Düşük nem ise virüslerin daha uzun süre yaşamasını sağlıyor.

Sağlık yetkilileri, insanların ellerini sık sık yıkamasını ve yüzeyleri dezenfekte etmek için alkol bazlı temizleyiciler kullanmasını tavsiye ediyor.”

*Alıntıdır

Sağlıkla Kal Güzel Okuyucu

İklim´in Dora´n

kooplogger

Yazar: iklim dora

Yazıyorum, Paylaşıyorum. Hayatın Sevmek, Inanmak Ve Paylaşmak Olduğunu Düşünüyorum. Az Öz Dostum, Ruh Ikizim Ve Kitaplarım Olduğu Sürece Benden Mutlusu Yok. Dünyalıyım. İçi Dışı, Özü Sözü Bir Olmak; Istediğim. Hadi O Zaman, Okuyalım Güzelleşelim. ツ

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Yorum

 1. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus:
  “Farklı ülkelerden gelen veriler net olarak virüs nedeniyle hastaneye kaldırılanların ciddi bir bölümünü 50 yaş altındaki kişilerden oluşturduğunu ortaya koyuyor. Bugün, genç insanlar için bir mesajım var; sizler yenilmez değilsiniz. Bu koronavirüs sizi de haftalarca hastanelik edebilir, hatta öldürebilir. Hastalanmasanız bile, nereye gittiğinizle ilgili yaptığınız seçimler, başka biri için ölüm ile yaşam arasındaki fark olabilir.”

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay:
  “EN RİSKLİ İLLER;
  İstanbul
  Ankara
  İzmir
  Antalya
  Van / İran nedeniyle

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu:
  “Bugün birçok ihbar aldım. Belgrad Ormanı’na, başka noktalara insanlar akın akın hareket etmişler. Bu, tümüyle yanlış. Bunu yapmayın. Lütfen evinizden çıkmayın. Lütfen topluluklara karışmayın. Bu virüs şu ana kadar ortaya çakardı ki, yaş almış insanları öldürüyor” diyerek yaş ortalaması yüksek insanlara seslenen İmamoğlu, “Siz bize lazımsınız. Çocuklarınıza torunlarınıza lazımsınız. Lütfen kendinizi izole edin”

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap:
  “Türkiye, kritik olgu eşiği olan 100’e ulaştı. Az test yaptığımızı, hastaların yüzde 20’sinin hastaneye gelip tanı aldığını düşünürsek kritik eşiğe günler öncesinden ulaşmış olmamız da olası. Hong Kong, Singapur olma şansımızı kaybettik. Bundan sonra tüm enerjimizi İtalya olmamaya harcamalıyız.”