in

Korona Günlükleri 1.5 Ay

Korona Günlükleri 1.5 Ay

Korona Günlükleri 1.5 Ay

Dünyanın varoluşunu düşünürsek hayatımız kısa bir zamandır. Bu kısa zamana son zamanlarda ne çok şey sığdırdık. Ekonomik krizler, darbe girişimi, savaş ve şimdi de pandemi… Zaten bulunduğumuz konum ve insanımızın yapısı gereği ülkemizin gündemi o kadar hızlı değişiyor ki. Artık ülkemiz değil dünyanın gündemi hızla değişiyor.

Dünya genelinde birçok insan hayatı eve sığdırmaya çalışıyor. İmkânı olanlar sığdırdı, imkânı olmayanlar ise dışarıda hayat mücadelesini aktif olarak devam ettiriyor, bizler pasife geçtik. Pasif mücadeleye geçince normalden çok fazla vaktimiz oldu. İlk başta her şey yolundaydı. Sonra sonra günler boyunca bir yürüyüş yapamayınca bir deniz, bir ağaç göremeyince sıkıntılar kendini göstermeye başladı.

Bizde süreç şöyle ilerledi;

Sürecin başında kişisel gelişim listeleri, planları oluşturuldu. Bir müddet uyuldu, sonra askıya alındı. Dönem dönem aynı istek geliyor. Yola çıkılıyor ama bir müddet sonra yine askıya alınıyor. Neredeyse her gün bir kitap okunuyor, Netflix’de dizi listesi uzadıkça uzadı çoğu izlendi. Sonra dizilerden sıkıldık artık her gün bir film izliyoruz. Puzzle çoktan bitti zaten. Normalde bakmayacağım birçok sosyal medya gündemine son derece hâkimim, hele ki sabah kuşağı programları. Programlar sağ olsun bir ayna karşısına geçiyoruz makyaja, bir mutfağa geçiyoruz masterchef olmaya. Mahallede ekmek rüzgârları esiyor şu sıralar. Bu kadar hamur işi yapımı ve tüketimi varken spor var mı? Tabi ki yok.

Evde herkes farklı dünyada ama birinde keçiler çitten atlamaya başladı mı herkes birbirine sarıyor. Bunca zaman hepimiz nasıl bu evde yaşamışız onu düşünüyoruz. Evimiz küçükmüş, 25 yıl sonra anladık. Aile olarak birde okeye sardık. Babam annem yenilince kıyamıyor, hepimiz annem yensin diye oynuyoruz. Markete kim gidecek kavgası en büyük gündemimiz. Kardeşim 1.5 aydır ayağına ayakkabı giymemiş, bende 14 gün hep başa sarıyor. Market alışverişinden sonra her şeyi yıkamaktan içime gına gelmiş durumda. Birde her dışarı çıktığında insan dönünce kendini çitileme isteği doğmuyor değil hani. Her anne gibi benim annemde de sürekli bir temizlik yapma isteği var. Ne kadar yaparsan yap kesinlikle memnun olmuyor. Ama tekrar ediyorum kesinlikle… Evden çalışmaya geçince iş arkadaşın ile yaptığın birçok görüşmeye ev halkı sesiyle ve gürültüsüyle dâhil oluyor. Çekişme bu ya sende onların online dersine gidiyorsun. Eee iadeyi ziyaret adettendir.

Uzun lafın kısası bir mutlu bir üzgün süreç devam ediyor. Herkes için zor bir süreç oldu ama sanırım yolun sonu çokta uzak değil. Ufukta ışıkları görebiliyoruz sanki. Bu günler gitsin, çok ama çok güzel günler gelsin.

okur

Yazar: ikosal

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.