Korku Filmlerine Taş Çıkartan TELETABİLER

Küçükken çoğu çizgi filmi zevkle ve içlerinde kötülük barındırmadıklarına inanarak izledik değil mi ?

Kimisinin ne anlamlar içerdiğini az çok tahmin ederiz  fakat anlamlandıramayacağımız kadar değişik , gizli simgeleri olanları görmemiz biraz zor oluyor . 

Masum zannettiklerimiz  adeta bir korku filmi gibi . 

İşte sevimli ve oldukça masum gözüken çocukluğumuzun filmi : TELETABİLER 

Çığlık atarak ne diyorlardı hep ?

Sarılalım sıkı sıkı

Saf ve son derece masum bir edayla pek çoğumuzun çocukluğunda yer edinen ama aslında hiç de sevimli , masum ve saf olmayan teletabilerin aslı ne ?  

Tinky – Winky , Dipsy , Lala , Po ‘nun görüntülerine ne zaman ürkerek baktık , bu kimin aklına geldi ? 

Teletabiler gidecekleri anda Joy Division ‘ın Atmosphere isimli şarkısıyla aynı an değişen atmosfer ve video montajını yapan Christopher G. Brown isimli youtuberın yeteneği ile adeta bilinçaltımızla ve duygularımızla oynandı . Bunu görmüyor musunuz ? 

Peki teletabileri kötü yapan ne ? Neden yasaklandı ?  

  • Boyutları neredeyse 3 metreye yakın . İnsan boyuna yakın bile değil . Fakat bizler onları ekrandan kendi boyumuza yada en azından ortalama bir insan boyuna yakın gördük . 
  • Çizgi filmde doğal bir ortam sağlamak için tavşanlar kullanıldı fakat bu tavşanlar da zihnimizde canlanan normal bir tavşan boyutuna yakın değildi .  Üstelik ekran karşısında birçok kez çiftleşmeye çalıştılar . 
  • Teletabiler arasında ırksal farklılıklar vardı . 

Tipleri uzaylıya benzese de aslında astronota benzetmeye çalışmışlardı . 

Çizgi filmde kullanılan şarkı bir çocuğun zihninde iyi çağrışımlar yapacak derecede bile değilken Tv de ve çocuk kanallarında gösterilmesinin altında ne gibi amaçlar yatıyor , tartışılır .

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 Yorum