Moderasyon Politikası

kooplog Moderasyon Politikası

kooplog, tüm fikirlere karşı tarafsız duruşu ile ifade özgürlüğünden yana bir blog platformu olarak, asgari müdahale azami özgürlük ilkesiyle hareket etmektedir. kooplog’da kişisel bir blog hesabı olan her üye, kişisel günlüğüne yazıyormuşçasına özgürdür.

Buna rağmen müdahalenin elzem olduğu durumlar, sebepleriyle birlikte aşağıda açıklanmıştır.

1. Başlık ve Görsellerin Düzenlenmesi:

kooplog’a gönderilen her blog yazısı aynı üç temel unsurdan oluşur. Bunlar; başlık, kapak görseli ve yazıdır.

Bir yazıyı en iyi tanıtacak başlığın ve kapak görselinin ne olduğuna karar verecek en yetkili merci, yazarın kendisidir.

Başlıklarda standardımız; bağlaç ve edatlar hariç her kelimenin yalnızca ilk harfinin büyük yazılmasıdır. Bu standarda uymayan başlıklar, uygun şekilde düzenlenebilir. Başlığın kendisi değiştirilmez, yeni bir başlık atanmaz veya üyenin koyduğu başlık sansürlenmez.

Makul asgari sınırın altında olacak şekilde düşük çözünürlüklü kapak görselleri moderasyon ekibi tarafından değiştirilebilir.

 • Eğer mevcutsa, aynı görselin yüksek çözünürlüklüsü bulunur ve kapak görseli güncellenir.
 • Aynı görselin yüksek çözünürlüklüsü mevcut değilse, moderatör inisiyatif kullanarak üyenin yüklediğine benzer veya yazıyla ilgili bir görsel kullanarak kapak görselini günceller.
 • Telif hakları olan görseller moderatör tarafından kaldırılabilir.

2. İçeriklerin Düzenlenmesi & Yayından Kaldırılması

İçeriğin, yani blog yazısının düzenlenmesi hususundaki politikamız; mümkünse sıfır, değilse asgari müdahale şeklindedir. Bu müdahalenin hangi durumlarda ve ne şekilde olacağı aşağıda açıklanmıştır:

 • 1250 karakter altı yazılar uyarı yapılmaksızın yayından kaldırılabilir. 1250 karakter altı tüm paylaşımlar “Sosyal” alanında yapılmalıdır.
 • En az %50’si alt başlık puntosuyla gönderilmiş yazılar, tamamı paragraf puntosuyla gözükecek şekilde düzenlenebilir.
 • Yazının asgari 3’te 1’ini oluşturan bir bölümü tek paragraf halindeyse, okunabilirliği arttırmak maksadıyla moderatör tarafından bölünebilir.
 • Kasıtlı veya kasıtsız olarak birden fazla kez yüklenen içerikler silinir ve tek bir örneği bırakılabilir.
 • %25 ve üzeri intihal içeren yazılar yayından kaldırılabilir.
 • Yalnızca görsel içeren paylaşımlar yayından kaldırılabilir.
 • Tekrarlanan yazı başlığı içeren veya spam olduğu raporlanan yazılar yayından kaldırılabilir.
 • Yanlış kategorilere gönderilen yazılar doğru kategorilere taşınabilir.
 • Moderatör tarafından +18 kategorisine taşınan içerikler, başka bir kategoride listelenemez.
 • Yazı içinde veya sonunda yazarın kişisel web sitesi ve/veya sosyal medya hesaplarının paylaşımı serbest olmakla birlikte, sadece ve sadece bu tarz bağlantıları paylaşarak reklam yapma amacıyla gönderilen yazılar yayından kaldırılabilir.
 • 3. tarafların kişilik hak ve özgürlüklerine yönelik saldırı niteliği taşıyan içerikler yayından kaldırılır ve uyarı yapılmaksızın kalıcı olarak silinir.
 • kooplog bir haber sitesi değildir. Gündem kategorisi, sadece gündem konularını içeren blog yazılarından oluşabilir. Bu nedenle, salt haber niteliği taşıyan içerikler uyarı yapılmaksızın yayından kaldırılır ve/veya kalıcı olarak silinir.

3. Hukuki Yaptırımlar

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Anayasasında bulunan ve Türk Ceza Kanununda belirtilen ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı tüm kanunlar, kooplog tarafından eklenmemiş olmakla birlikte, kooplog politikaları kapsamı içerisinde kabul edilmek mecburiyetindedir.

Devlet tarafından yaptırım uygulandığı takdirde, uygulamakla mükellef olacağımız her türlü eylem veya sansür kerhen gerçekleştirilecektir.

Devlet tarafından yaptırım uygulanmadığı sürece, kooplog olarak herhangi bir yazıyı sebepsizce yayından kaldırmayacağımızı beyan ediyoruz.

Bunun tek istisnası, “cumhurbaşkanına hakaret”, “işkence görüntüleri”, “pornografik video” gibi unsurlar içeren ve kesin suretle hukuki sorunlara yol açacağı belli olan durumlar yaşanması halinde gerçekleşecektir.

Bunun dışında kooplog tüzel kişiliğine, web sitesine, kurucularına hakaret etmek, ifade özgürlüğü kapsamında serbesttir.

Özetle; kooplog’da moderasyon yok gibi de, var gibi de 🙂

kooplog, moderasyon politikasını muhtelif zamanlarda güncelleme hakkını saklı tutar.

kooplogger

Yazar: kooplog

kooplog.com; blog içeriklerini takip edebileceğiniz, dilerseniz kendi blog içeriklerinizi oluşturabileceğiniz bir blog platformudur.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?