Bir Sosyal Farkındalık Projesi: kooplog Akademi Nedir?

Bir Sosyal Farkındalık Projesi: kooplog Akademi Nedir?

kooplog Akademi Nedir?

kooplog Akademi, kooplog.com altında yayınlarını sürdüren bir sosyal sorumluluk projesidir. Şubat 2018’de, #FarkındaOlalım mottosuyla yayın hayatına başlamıştır.

kooplog Akademi Nasıl Çalışır?

kooplog Akademi‘de belirli periyotlarla, sosyal farkındalık yaratacağı düşünülen(Türkiye’de Kadın Olmak, Türkiye’de Öğrenci Olmak, Türkiye’de Girişimci Olmak vb.) konulara yer verilir. Bu konuların uzmanlarına ve muhataplarına ulaşılır ve kooplog Akademi’de ilgili kişilerin konu hakkındaki blog yazılarına yer verilir.

Örneğin; “Türkiye’de YouTuber Olmak” konusunun işlendiği bir ayda konunun uzmanı olarak adlandırdığımız YouTuber’ın ve konunun muhatabı olan; YouTube izleyicilerine ya da YouTube’a girmeyi düşünen kişilerin blog yazılarına yer verdik.

YouTuber Gözde Tezer’in kooplog Akademi için yazdığı blog yazısı için tıklayın: YouTube Dünyasının ”Gerçek” Kadını: Gözde Tezer

kooplog Akademi Neyi Amaçlar?

kooplog Akademi, konuşulmaya değer görülen; söylenecek sözlerin olduğu ve/veya farkındalık yaratmak istenilen konuların konuşulmasına olanak tanır. Konunun uzmanlarına ve muhataplarına birarada yer verilerek, konu hakkında 360 derece değerlendirme yapabilme şansı sunar. “Farkındalık” yaratmak odaklı içeriklerle sesini duyurmak isteyen blog yazarlarına, kendi farkındalıklarını geliştirmek isteyen blog okuyucularına kollektif bir ortam sunar.

Bir Sosyal Farkındalık Projesi: kooplog Akademi Nedir?

kooplog Akademi’de “Uzman” ve “Muhatap” Tanımı Nasıl Yapılır?

Bir konunun “uzmanı” olarak adlandırılmanız için “o” işte bir diplomaya ya da sertifikaya sahip olmanız gerekmez. İlgili işi profesyonel olarak icraa ediyor ve belli ölçüde yetkinliklerinizi ispatlamış olmanız yeterlidir.

Bir konunun “muhatabı” olarak adlandırılmanız için “o” işin takipçisi olmanız ya da doğrudan/dolaylı olarak o işten etkileniyor olmanız yeterlidir. YouTube örneğinde olduğu gibi; bir YouTube izleyicisi olabilir ya da YouTuber olma serüvenine adım atmaya çalışan biri olabilirsiniz.

kooplog Akademi’de Konu Seçimi Nasıl Yapılır?

kooplog çalışanları tarafından tespit edilen konular kooplog takipçilerinin de katkılarıyla belirlenir. Konunun popüler olması ya da olmaması önemsizdir. Kısıtlı bir kitleye hitap ediliyor dahi olsa kararlaştırılan konuya kooplog Akademi’de yer verilir.

kooplog Akademi’de Şimdiye Kadar Hangi Konular İşlendi?

kooplog Akademi’de bugüne kadar birbirinden değerli konulara yer verildi. Bunlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir.

  • Türkiye’de Kadın Olmak
  • Türkiye’de Vegan & Vejeteryan Olmak
  • Türkiye’de Genç İşsizliği
  • Türkiye’de Girişimci Olmak
  • Türkiye’de Engelli Olmak

Tüm kooplog Akademi yazılarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.


 

Rapor Et

okur

Yazar: kooplog

kooplog hakkındaki tüm sorularınızı bu hesaba özel mesaj olarak gönderebilirsiniz 🙂

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Facebook Yorumları