KODLAMA İÇİN EN İYİ 16 PROGRAMLAMA (YAZILIM) DİLİ

Sevgili blog okurlarım, 

Bir önceki yazımda size ülkemizde yaşanan mühendislik sorunundan bahsetmiş ve bazı programlama  (yazılım) dillerini bilmenizi tavsiye etmiştim.

Bu yazımda sizlere kendimce en gerekli bulduğum ve en beğendiğim 16 programlama dilinden bahsetmek istiyorum.

Risk sermayesi uzmanı Marc Andreessen kodlama öğrenmenin önemini vurgulamak için “Yazılım dünyayı yiyor” demişti. Ancak kodlama yeterli değil. Kariyer, dijital dönüşüm ve bilgelikte öne geçmek için algoritmalı düşünmek de gerekiyor. Yazılımcılar için en gerekli 16 programlama dilini görelim.

HER ŞİRKETİN KENDİ DİLİ VAR

Benim zamanımda bu söz her şirketin kendi kültürü var anlamına gelirdi; yani bir işe girince yeni şirketin çalışma sistemini de öğrenmeniz gerekirdi. Oysa şimdi her şirketin kendi yazılım dili var. Örneğin Apple’a girecekseniz iOS programlama dili Swift’i bilmeniz gerekiyor.

Google’a girmek için de kendi başına öğrenme yeteneğiyle dünya go şampiyonu Lee Sedol’ü yenen Go dilini öğrenmeniz gerekiyor. Bir dil bir insan, iki dil iki insan derler ya; aynı mantık kodlama için de geçerli. Nitekim öğrencilerim sürekli soruyor: Hocam hangi yazılım dilini öğrenelim? Cevabı bu yazıda.

 

1. JAVA

1991 yılında akıllı TV’ler için geliştirilen Oracle Java dünyadaki en popüler programlama dili. Android ve iş uygulamaları geliştirmek için Java bilmek gerekiyor.

 

2. C

Bugün kullanımda olan en eski programlama dillerinden biri; çünkü C 1970’lerin başında tasarlandı. 1978 yılında ise C’nin kutsal kitabı olan 800 sayfalık C Programlama Dili yayınlandı.

3. PYTHON

1989’da oluşturulan bu dilin en güzel özelliği kolay okunabilen kodu. Bu sebeple kodlamaya başlamak istiyorsanız önce Python öğrenin. Yazılım mantığını kavradıktan sonra diğer dillere geçersiniz. Benim zamanımda Commoder 64’te Basic vardı.

Yazılımcı olmadım; ama Kozan hoca zoru nasıl basit anlatıyor derseniz 23 yıldır çizgi roman çevirmem, 37 yıldır bilgisayar oynamam, 26 yıldır felsefe okumam ve nihayet Basic’le tanışmış olmam sayesinde derim.

 

4. PHP

Web’in üçte birinde PHP kullanılıyor. WordPress, Facebook ve Yahoo gibi büyük siteler PHP’yi tercih ediyor. Ancak birçok programcı da PHP’den nefret ediyor. Öyle ki Stack Overflow kurucusu Jeff Atwood, “PHP gerçek bir dil bile değil, sadece derme çatma bir kodlama yığını” diyor.

 

5. VİSUAL BASİC

Microsoft Visual Basic ve ardılı Visual Basic .NET yazdığınız programlarda grafik öğeleri sürükleyip bırakarak değişiklik yapmanızı sağlayan özellikler içeriyor. Eski moda ama hayranları var. Bu arada Commoder BASIC yazılımının da 6502 Microsoft BASIC’ten geldiğini hatırlatalım.

Jack Tramiel bunu Microsoft’tan “bir kere öde ve bir daha telif ödeme” mantığıyla satın almıştı ve bunu yaparken de Microsoft’un kopya başına 3 dolar ödeme teklifini reddetmişti: “Ben zaten evliyim ve ömür boyu kullanım lisansına 25 bin dolardan fazla para ödemem.”

 

6. JAVASCRİPT

Javascript web uygulamalarında kullanılan en popüler programlama dili, ama isim benzerliği dışında Java ile alakası yok. Modern web JavaScript çalışıyor fakat bu çok yavaş bir yazılım dili ve güvenlik açıklarıyla dolu.

Amazon Web Servers bulut hizmetinin yeni dinamik sanallaştırma sistemi, e-posta ile pazarlama uygulamaları gibi arayüzlerde Javascript kullanma gerekliliğini hızla azaltıyor. Firefox tabanlı browserlarda ise Javascript tabanlı virüs saldırılarını önlemek için Noscript eklentisini kullanabilirsiniz.

 

7. R

Veri analizi yapanların ve istatistikçilerin favori dili. Google Analytics, veri görselleştirme (dataviz) ve veri bilimi konusunda uzmanlaşmak veya bankacılık, finans, havacılık gibi sektörler için yazılım geliştirmek istiyorsanız R kullanabilirsiniz. Özellikle Google Analytics R’yi çok seviyor.

 

8. GO

Google bunu çok büyük veriyle uğraşması gereken kendi arama motoru için tasarladı. Ancak, güvenilir ve sağlam bir sistem olarak büyük ölçekli kullanımda az bug veren Go çağdaş yazılımcıların da gözbebeği oldu. En hızlı büyüyen programlama dillerinden biri.

9. RUBY

Bu da Python gibi kolay kodlama yapılan 24 yıllık bir programlama dili. Ayrıca Ruby’ye eklenen Rails add-on’u ile çok popüler. Rails sayesinde Ruby tabanlı web uygulamaları geliştirmeniz artık çok kolay.

 

10. GROOVY

Bu Java türevi de 2007’de çıkar çıkmaz popüler oldu; çünkü kodlama işini hızlandırıyor. Java koduna kolay eklenen Groovy; IBM, Google ve Target’ın sevgilisi.

 

11. OBJECTİVE-C

Orijinal C programlama dili o kadar popüler oldu ki birçok türevi çıktı. Objective-C de diğer dillerin özellikleriyle donatılmış bir C türevi. Hâlâ Apple malı Swift’ten daha popüler, ama Swift fena geliyor ve öne geçecek.

 

12. PERL

Bu da NASA’nın 80’lerin başında havacılık ve uzay mühendisleri için geliştirdiği bir yazılım. Perl güçlü ve esnek, üstelik komut satırı işlemede çok hızlı ve rakipsiz. Hatta yazılımcılar arasındaki adı “web’in yara bandı”. Pek estetik ve yalın bir dil değil, ama web sitelerine güncellemelerle hızlı yama yapmak istiyorsanız Perl kullanabilirsiniz.

 

13. PASCAL

Pascal adını ünlü Fransız filozof Blaise Pascal’dan alıyor ve bu programlama dili Apple’ın orijinal Macintosh bilgisayarlarında kullanıldı. Aynı zamanda Fransız ve İtalyanların seksenlerdeki gözdesiydi.

Artık Pascal, Object Pascal oldu ve yeni formuyla oldukça yaygın bir sistem. Biz de İtalyan Lisesi’nde otomatik derleyici ve IDE desteği veren Turbo Pascal’ı kullanmıştık. Olivetti PC zamanında dersem yaşım ortaya çıkmaz değil mi? 😉

300 Spartalı filminde adamı “Burası Sparta!” diye kuyudan aşağı attıkları ünlü Delfi Tapınağı kalıntıları.

 

14. DELPHİ OBJECT PASCAL

Bu da Apple tarafından 1986 yılında geliştirdi ve asıl amacı programcıların Oracle veritabanlarını diğer sistemlere bağlamasını sağlamaktı (şimdi aklıma yazılımcıların anlayacağı Delfi Kahini örneği geliyor 😉 ). Gerçi Delphi’nin yıldızı yeniden yükseliyor ve bu aralar akıllı telefon uygulamalarında alternatif kodlama dili olarak kullanılıyor.

Oops! Yanlış Swift.

 

15. SWİFT

Apple, Taylor Swift’le birçok kez papaz oldu ama bu Swift, o Swift değil. Apple Swift, iOS uygulamaları geliştirmeyi kolaylaştırıyor. IBM gibi yüksek profilli Swift severler sayesinde daha da popüler olacak.

 

16. MATLAB

Üniversitede fizikçi veya matematikçi olmak istiyorsanız bu matematik programlama dilini öğrenmelisiniz. Matematik laboratuarı sözünün kısaltması olan MATLAB (MATrix LABoratory) özellikle öğrencilere gelişmiş cebir ve görsel işleme programları öğretmekte kullanılıyor.

Önemli not: MATLAB yazılım mühendisleri, programcılar ve bilim insanları tarafından Google Brain gibi gelişmiş yüz tanıma, şekil tanıma, görsel tanıma sistemleri ile diğer yapay zeka uygulamalarını kodlamakta kullanılıyor. Özetle dijital dönüşüm, robotlaşma ve Endüstri 4.0 için MATLAB öğrenin.

DEĞERLİ HEM CİNSLERİM SİZ DE KODLAMA ÖĞRENİN!

Geleceğimizi kadınlar inşa edecek; çünkü kadınlar gelecek kuşakları yetiştiriyor. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların iş hayatıyla toplumsal hayatta özgür olmasını istiyorsak kız öğrencilerin fizik, matematik, bilim, teknoloji ve kodlama gibi konulardan en az birini öğrenmesi gerekiyor.

Unutmayın ki dünyanın ilk algoritmasını bir erkek değil, 1852 yılında genç yaşta kaybettiğimiz Ada Lovelace icat etti.

Ada, İngiliz Babbage tarafından geliştirilen ve dünyanın ilk genel amaçlı bilgisayarı olan pirinçten yapılma mekanik hesap makinesinin (Analiz Makinesi) algoritmalarla programlanmasını sağlayan bir kodlama dili tasarladı. Kısacası yapay zekayı ve tekilliğin gelişini Bayan Ada başlattı.

 

AŞKIN İNSAN

Önümüzdeki 30 yılda robotlar birçok alanda insanların yerini alacak ve 2045’te İşçi ve Memurların Yarısı Robot olacağı için genç kuşakların programlama dili ile kodlama konusunu mutlaka öğrenmesi gerekecek.

Bir de basitçe kodlama yapmak yerine, Bayan Ada gibi daha baştan algoritmalı düşünürseniz dijital bilgeliği kesin yakalarsınız. Ne de olsa günümüzün gözetlenen sansürlü internetinde algı yönetimiyle beyninizi yıkamalarını önlemek için özgür düşünebilmek gerekiyor.

Nitekim 20 yıl sonra insandan zeki yapay zeka geliştirirken ve tekilliğin ardından insan sonrası Aşkın İnsan dönemini başlatırken yeni programlama dillerini kullanacağız.

Bu yüzden kızlı erkekli herkesi kodlama öğrenmeye davet ediyorum; çünkü yakın gelecekte iş ararken size sadece kaç yabancı dil biliyorsun diye sormayacaklar. Aynı zamanda hangi yazılım dilini biliyorsun diye soracaklar. Simülasyonunuz bol olsun. 

Size yardım ve destek kurs alabilceğiniz bir site önermek isterim.Udemy.com

Binlerce ücretli-ücretsiz kursa buradan ulaşabilirsiniz.

Şengül Aydoğdu
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
BİRCAN YILDIRIM
Sonraki
ATAERKİL TOPLUMUN BİLİNMEYEN YÖNLERİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.