Kış kapıya dayandı. Yataktan çıkamayanlara…

Kış soğukluğu ve kasveti birçoğumuzun üzerin çöküp etkisini hissettirmiştir. Bir bakmışız daha halsiz, isteksiz ve erteler hale gelmişiz.

Havalar soğudukça yataktan çıkmak da zorlaşır ama yapılacak işler beklemez.

Birazcık daha derken öğlene kadar yatakta sıcacık köşemizde kurulmuş kalmışız.

Araştırma ve en önemlisi tecrübelerime dayanaraktann işte nedenleriyle enerjinizi yerine getirecek ve daha verimli günler sağlayacak birkaç tavsiye 🙂

1- Yığılıp Kalmayın

Akşam geç yatınca uyanmak da hayli zor oluyor ama uyku nankördür, uyudukça uyuyasınız gelir. Bu yüzden 8 saatten aşırıya kaçmamak gerek. Alarmlar kurulsun ve kalkılsın. Geç kalkmak ve çok uyumak hem vaktinizi çalar hem de gün içindeki enerjinizi düşürüp sizi sersemletir. Bu döngüye hayır diyoruzz.

Erken kalkan yol alır.

2- Kendiniz İçin Bir Şeyler Yapın

Eminim ki dışarı çıkılmayacaksa birçoğumuz kendimize pek de özen göstermiyoruz. Saç baş dağınık   , kahvaltıda en kolay bulunan yenmiş sonra da işin başına oturulmuş.

Eğer kalktıktan sonra kendimize çeki düzen verirsek, yatağımızı yapıp özene bezene güzel bir kahvaltı hazırlarsak kendimizi çok daha iyi ve motive hisseder daha sonra yapacağımız işi daha verimli hale getiririz.

Sabahki üşengeçlik gün boyu sürer gider. Sabah bu üşengeçliği kırmak çok önemli. Yataktan bir şekilde çıkmazsak öğlene belki akşama kadar çıkamayacağımız gibi 🙂

3- Sabahki Verimli Saatleri Değerlendir.

Ertelemek hem o işe karşı isteğimizi azaltır hem de akşam saati insana bir ağırlık çöker. İyisi mi sabahtan önemli işleri halletmek. Onlar bittikten sonraki rahatlamayı hissedince hak vereceksiniz.

4- Odaklanma

Beyin siz bir işe başladığınızda onu algılamaya başlar ve yeni bir odak sürecine girer. Eğer ders çalışırken veya işinizle uğraşırken dikkat dağıtıcı herhangi bir unsura izin verirseniz bu sandığınız kadar basit bir odak dağıtıcı değildir. Beyniniz daha yeni odak sürecine girmişken ve buna alışmışken başka bir şeye 1 saniye dahi bakmanız beynin oradaki odağını sıfırlayıp yeni şeye yönelmesine sebep olur ve her şeye baştan başlamanız gerekir. Sizin için 1 saniye pek de kayıp gelmeyebilir ama bu 1 saniye daha uzun bir süreci oluşturur.

5- Gerçek Molalar Verin

Öğrenciler için büyük bir madde gerçektenn. Burayı yıldızlıyoruz.

Ders bittikten sonra hemen telefona sarılmak yok. Beyin biz çalışmayı durdurduktan sonra bile bilgileri işlemeye devam eder. Kendi kendine çalışmaya devam eden bu beynin işini baltalamak olmaz. Gidin bir uzanın 5 dakika veya sakince yürüyün, evde veya sokakta. Telefonu mola olarak görmeyin. Gerçek molalar vererek zihni gerçekten hazırlayın.

6- Dopamin Detoksu

Dopamin beynin zevk alınan bir şey yapıldığında salgıladığı hormon ve yapılan işe devam etmeyi, ona odaklanmayı sağlar. İşte bu yüzdendir 1 saat çalışırken “Ben odaklanamıyorum, olmuyor.” dememize rağmen telefon, bilgisayar başında film/ dizi izlerken vs. 10 saat odaklanabilmemiz.

Gün içindeki bu sosyal medya, film, dizi, oyun, çok sevdiğimiz müzikleri dinlemek gibi olayları azaltıp ertelersek, beyin için ders çalışmak daha az zevkli olmaktan çıkar. Çünkü her yeni eğlence edindiğimizde dopamin etkisinin eşik değerini arttırıyoruz ve her defasında daha da fazlasına ihtiyaç duyuyoruz mutlu olmak için. Hatta bazen oturup çok boş hissettiğimiz, hiçbir şeyden zevk almadığımız anların sebebi de budur. Aşırı dopamin yüklemesi. Sosyal medya büyük ölçüde bunu arttıracak şekilde tasarlanmıştır. Ölçülü hareket edelim.

7- Spor Gerçek Takviyedir

Spor yapmak öyle iki kelimelik bir süreç değildir. Gün içinde tembellik yerine hareket etmeyi seçmek (madde-2 kendimiz için bir şeyler yapmak) enerjiyi yükseltir ve daha çok şey için zemin hazırlar. Ayrıca spor yapmak beyindeki öğrenmeye bağlı kısımları da aktif ettiğinden başvurduğumuz takviye ilaçlara veya diğer zorlu süreçlere gerek kalmaz. En iyi takviye spordur.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum