Kendini Kusurlarınla Kabul Etmenin 8 Faydası

Kendini Kusurlarınla Kabul Etmenin 8 Faydası

Pek çok kişi kendileriyle yaşadıkları sorunlar nedeniyle psikolojik yönden zor zamanlar geçirmekte, hayatları yaşanmaz hale gelmektedir. Bu zorlu süreci atlatmanın en iyi yolu kişinin kendisini tüm kusurlarıyla kabul etmesidir. Biz de bu sorunu yaşayan okurlarımıza psikolojik süreçte yararlı olmasını temenni ederek kendini kusurlarla kabul etmenin 8 faydasını sıraladık…

Kendini Kusurlarınla Kabul Etmenin 8 Faydası

1. Kendinizi fark etmenizi sağlar

Kendinizi olduğunuz gibi kabul ettiğinizde en azından kötü yönleriniz kadar iyi yönleriniz olduğunu, bazı şeyleri diğer insanlardan daha iyi yaptığınızı ve hayatta başarılarınızın olduğunu fark edeceksiniz.

2. Kendinize şefkat göstermenizi ve kendinizi affetmenizi sağlar

Bazı durumlarda kendinizi suçlamak en kolay yoldur. Bir insanın yaptığı en kolay şey başarısızlık ve hatalarında kendini suçlamasıdır. Kendinize karşı vicdansız olmayıp kendinizi kabul ettiğinizde hatalarınızın farkına varacaksınız. Bu yüzleşme şefkate dönüşecek ve kendinizi affedeceksiniz.

3. Pozitif yönlerinize odaklanmanızı kolaylaştırır kendinize değer verirsiniz

Kendinizi kusurlarınızla kabul etmenizin bir başka yolu pozitif yönlerinize odaklanmanızdır. Her insanın iyi yönleri vardır. Olumsuz yönlerinizi değiştirebiliyorsanız değiştirirsiniz. Eğer geri dönüşü olmayan yönler ise onları kabul edip pozitif yönlerinizi görmeye başlarsınız. Böylece kendinize değer vereceksiniz.

4. Başarısızlıkları ders olarak görmenizi sağlar

Dünyadaki bütün başarılı insanlar onlarca başarısızlığa sahiptir. Şu anki başarılarının sebebi başarısızlıklarından ders çıkarmalarıdır. Başarısızlıktan korkmayın ve kendi başarısızlığınızdan utanmayın. Gelecekteki hedeflerinizde onları bir ders olarak görün. Her başarısızlık kişiyi büyüten bir adımdır. Bunu anlayıp kendinizi tüm kusurlarınızla kabul ettiğinizde hayattan önemli dersler çıkardığınızı göreceksiniz.

5. Aynada gördüğünüz kişiyle barışmanızı, özgüven kazanmanızı sağlar

Kendisini tüm kusurlarıyla kabul etmeyen insanların çoğu aynada gördüğü kişiden rahatsızdır. Fiziksel özelliklerini başkalarıyla kıyaslar ve toplumun dayattığı biçimde olmadığı için kendine küser. Ancak kusurlarını kabul edip kendini sevmeye başlayan kişi özgüven kazanır.

6. Kendinizi yargılamanızı önler

Özgüvensiz kişi en önemsiz durumda bile kendini acımasızca yargılar. Ancak kendini kabul eden kişi bu yargısız infazları bitirir kendisine hak vermeye başlar.

7. Yeni hedefler belirlemenize katkıda bulunur

Kendini kusurlarıyla kabul etmeyen kişi, yeni hedefler oluşturmaktan, girişimci olmaktan korkar. Bu nedenle kendinizle barışmanız hayata dair yeni girişimlerde bulunmanızda size güven ve istek verir.

8. İnsanlarla ilişkinizin gelişmesini sağlar

Kendisiyle ilgili sorunları olan, kompleksli kişilerin geneli çevresindeki insanlarla da sorun yaşar. Bu nedenle aile, aşk ve dostluk ilişkilerinde iş yerlerinde problemleri vardır. Kendileriyle olan sorunlarından dolayı geçimsiz, asabi ve aşırı alıngan olan bu kişiler kendileriyle barıştıktan sonra insanlarla ilişkileri olumlu yönde gelişir.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sevgi Neydi?
Sonraki
Sevmek ve Sevilmek Bağıntısı
Sevmek ve Sevilmek Bağıntısı

Sevmek ve Sevilmek Bağıntısı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.