in

Kendini Arayan Yitirmeden Bulamaz

Kendini Arayan Yitirmeden Bulamaz

İnsan denilen varlık inanılmaz donanımlı bir yaradılışta. Sevinç, hüzün, ayrılık, özlem, gözyaşı her şeye dayanma kapasitesine sahip bir güzellik. Gecenin geç saatlerinde hissettiklerin gerçek duygularındır. Gündüz rutin yaşamsal bir döngüde geçebilir. Gün batmaya başlayınca asıl sen ortaya çıkmaya başlarsın. Günü iyi yönetebildiysen gece de huzur içinde kendine dönersin. Eylül, eskiden yaprak dökerdi. Havanın rengi sonbahara dönerdi. Okul mevsimi kimine kavuşma, kimine ayrılık getirirdi. Şimdi küresel ısınma bizi hala ısıtırken değişmeyen şey okul mevsiminin getirdiği ayrılık oldu. Oğlum bizden uzakta lise öğrenimine devam edecek. Hedef ve alınan kararlara saygı duyarak çok zor bir başlangıç yaptım. Çok sevdiğim insanlarım olduğunu bir kez daha gördüm. Hep yanımda, içimde hissettiğim gerçek dost ve duygularımı seviyorum. Yaşama hoş geldin dediler bana. Ağlamak ile gülmek arası buruk bir duygu ile sadece dinledim. Gece hissettiğin duygulardan bahsetmiştim. İlk gece ne zordu benim için. Hiç geçmeyeceğini düşündüğünüz anılarınız gibi.

Kendini Arayan Yitirmeden Bulamaz

Oğlum odasında uyuyor düşüncesi, sonra hayır yurtta ilk gecesi, orada uyuyor düşüncesi ve panik. Gecenin bir yarısı sakinleşme çabaları. Kabullenme için devreye giren savunma mekanizmalarının da içime su serpmesi ile kalkıp bir bardak su içiyorum, rahatlıyorum. Sakinleşiyorum ve uyuyorum. İnsan insana her zaman gereklidir. Sosyal bir yaradılışımız var, duygu alışverişi olmadan yaşamak da gereksiz. İnsan çevresiyle bütün. Sevdikleriyle, paylaştıklarıyla, kabul edildiği kadar var ya da kabul ettiği ölçüde zengin. Yaşamın tam da ortasından yazıyorum. Önce kendimi seviyorum. Çünkü çevren de olsa, dostlar, arkadaşlar, kendinle baş başasın. Her şeyin üstesinden gelen yegane güç sensin. İç içe halkalar hayal edin. İçten dışa açılan halkalar. Merkez sen olmalısın ve kendine iyi gelecek insanların ve aktivitelerin listesini yapmalısın. Yaşam zorluklarla da güzel. Sen iyiysen, yaşam çemberini kendi emeğinle, gönlünce oluşturduysan, alınan kararlarla ve bu kararlara uyuduğun, saygı duyduğun sürece güzel. Düşünün sürekli mutluluk sağlıklı değildir. Pozitif olmak çok önemli ve sağlıklı. Ama ayırt etmeli sürekli anlamsız, içi boş, sanal bir mutluluk insan donanımına aykırı bir süreç. Hayatta ayrılık da olmalı ki özlemeyi öğrenelim. Özlemi yaşayalım ki, kavuşmak nedir kıymetini bilelim. Tek sesli melodi ve senfoni olmaz. Bütünüz hayatı dinleyelim, ince sesleri duyalım, anlayalım. Karanlık yönlerimizi keşfedelim geceler bize gerçek duygularımızı sunar. Kulak verelim. Sabaha ulaştırır. Kalın sağlıcakla. 

yazar

Yazar: Handan Günaydın

🦋Görsel sanatlar öğretmeni ~öğrenme meraklısı~ kitap sevdalısı~ insan psikolojisine meraklı ve hayran~enerjisine sahip çıkan~kendisiyle barışık~seven sevilen ~ruh duygu davranış huy estetiğin önemseyen. 💕
kedileri olan evli ve bir çocuk sahibi üretmeye ve faydalı olmaya aşık biriyim. 🎱

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.