Kaygı bozukluğu: Anksiyete

Özellikle bu günlerde daha sık adını duyduğumuz bir konudan bahsedeceğim bugün. Anksiyete.

Nedir bu anksiyete?

Anksiyete diğer adıyla kaygı bozukluğudur. Sürekli olarak gelecek hakkında düşünüp bir şeyler için kaygı ve endişe duymaya anksiyete denir.

Cinsiyet ayırmaksızın en çok 10-25 yaş aralığında rastlanan anksiyete yavaş yavaş çağın sorunu haline gelmeye başladı.

Birey tramvatik bir durumda veya durduk yere yaşanabilir. Beyindeki bir takım kimaysallar dengesizlik yaşar ve anksiyete durumu ortaya çıkar.

Bireyin yaşadığı sinirli, gergin, huzursuzluk onu rahatsız eder. Panik duygusu yaşar, kalp atışları hızlanır. Nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, titreme gibi belirtiler ortaya çıkar. Yani bir tür kriz geçirir.

Başına kötü bir şey geleceğini düşünme, rezil olmaktan veya komik duruma düşmekten korkma gibi düşünsel, fakat çoğu kez nedeni belirsiz, tanımlanamayan bir gerginlik durumudur.

Anksiyete sırasında ne yapmalıyız?

Eğer gerçekten anksiyeteye sahip olduğunuzu fark ederseniz ve nöbet geçiriyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var. Anksiyetenize soğuk uygulayın. Yumruklarınızı sıkın. Size kendinizi rahatlatacak bir cümleyi içinizden tekrar edin. Panik halindeyseniz buna izin verin, kendinizi daha da strese sokmayın. Ağlamanız gerekiyorsa, mutlaka ağlayın.

Eğer anskiyete geçiren birini görürseniz ilk önce empati kurun ve ne yapmanız gerektiğini düşünün. İletişiminize dikkat edin. Sabırlı olun, baskı yapmayın, hızlı sonuçlar beklemeyin. Bu ataklar birkaç dakika ya da saat sürebilir.

Peki tedavi edilebilir mi?

Sıklıkla, tedaviler psikoterapi, davranışsal terapi ve ilaç kombinasyonundan oluşacaktır. Anksiyete tedavisinde bazen alkol bağımlılığı, depresyon gibi altta yatan nedenlerin kontrol altına alınmasına kadar beklenmesi gereken bir süreç de olabilir.

Her insan zaman zaman herhangi bir hastalık belirtisi olmaksızın yaşamın olağan bir parçası olarak anksiyete yaşayabilir. Ancak yaşanan anksiyete bazen bedensel ya da psikiyatrik bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir Lütfen etrafımızdaki anskiyeteye sahip insanlara dikkat edelim ve hastalıkları sırasında yardımcı olalım.

       Umarım beğendimiz bir yazı olmuştur. Yazarken birkaç siteden yararlandığımı da belirtmek isterim. Herkesin iyi bir gün geçirmesi dileği ile.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.