''KATİL'' BALİNA MI?

    10 milyon yıl önce miyosen devrinde ortaya çıkan yunuslar da etoburdur ve vahşi hayvanlardır. Evcilleştirilip bir yere hapsedilmesi bu gerçeği değiştirmez. Hapsedilmeleri onları depresyona ve intihara sürükler. Ama insanoğlu onu evcilleştirip bir şovmen olarak kullanıyor. Ağız yapılarından dolayı gülüyormuş gibi görünmeleri de yunusları sempatik kılıyor. Ama hiçbir şey bu hayvanları hapsedip onlara zulmetmemizi gerektirmez.

    Yaptığım araştırma  beni yunuslar hakkında farklı düşünmeye itti. Erkek yunuslar dişilerine tecavüz edebilir, çocuklarını öldürebilirler. Çocuklarını öldürme sebebi: dişiyi cinsel açıdan aktif hale getirmek. Sadece kendi yavrularını değil avı olmayan başka hayvanları da öldürebilirler. Yunuslarda cinsel yolla bulaşıcı olan birçok hastalık tespit edilmiştir. Yavru köpekbalıklarını bir top gibi kullanıp voleybola benzeyen bir oyunları vardır. Stratejik hareketlerle nerdeyse hiç bir avlarını kaçırmazlar. 

    Katil balina dediğimiz canlı da bir yunustur.

    AMA unutulmamalı ki hiç bir canlı, insan kadar katil değildir. 

    15 Eylül’de Faroe Adaları’nda 1400’den fazla yunus festival adı altında katledildi. Üstelik bu vahşet orda yasal ve kültürel kimliğin bir parçası olarak görülüyor. Botlarla karaya sürdükleri yunusları Skalabotnur sahilinde zıpkınlar ve elektrikli matkaplarla öldürüldü. Sahil kana bulandı. Bu olayın halktan çok tepki çektiği söyleniyor ama başka bir araştırmaya göre halkın %80’i memnun. Öldürülen yunuslar sahilde tüketicilere dağıtılmış.  

    Yunuslardan zeki hayvanlar olarak bahsediyoruz ama onların insanlar gibi düşünme yetenekleri yoktur ve içgüdüleri ile hareket ederler. Yunusları oldukları gibi kabul etmeliyiz. 

   Yazımda özellike yunusların iyi yönlerinden bahsetmedim çünkü biliyorum ki bu dünyada var olan her şey bir amaç için var. Yani bu güzel hayvanların iyi yanlarından bahsetmeme gerek yok. Ve sen insanoğlu, sen yolundan sapmış tek canlısın.

   Doğayla savaş içerisindeyiz. Kazanırsak kaybedeceğiz. 

    Kapak görseline Faroe Adaları’nın kana bulanmış sahili yerine doğal ortamında yaşayan  yunusları koydum. Olması gereken yerde olan yunusları…

yazar

Yazar: Nurefsan

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum